Pilot o tajemniczym elemencie w samolocie. Niepozorny, ale może uratować życie w sytuacji awaryjnej

Podczas podróży samolotem uwagę pasażerów może przykuć wiele tajemniczych elementów. Choć niektóre z nich wyglądają niepozornie, to okazuje się, że pełnią one bardzo ważne funkcje. Jednym z takich szczegółów jest niewielki, żółty haczyk umieszczony na skrzydłach.

Joe Diebolder, znany w mediach społecznościowych jako "Kapitan Joe" zgromadził na YouTubie 1,64 mln subskrypcji. Na kanale przez wiele lat dzielił się licznymi interesującymi faktami ze świata lotnictwa i zaspokajał ciekawość internautów, odpowiadając na ich pytania. Na jednym z filmów postanowił poruszyć temat tajemniczych elementów w samolotach

Zobacz wideo Kiedy przysługuje nam zwrot kosztów, a kiedy odszkodowanie od przewoźnika? Ekspertka wyjaśnia

Pilot opowiedział o tajemniczych elementach w samolocie 

Wyglądając przez okno w samolocie można zauważyć metalowy żółty haczyk z dwoma otworami. Okazuje się, że pomimo niewielkich rozmiarów odgrywa on bardzo ważną rolę w sytuacjach awaryjnych. O co chodzi? Joe zwrócił uwagę, że podczas lądowania, np. na wodzie, załoga będzie ewakuowała pasażerów m.in. przez wyjścia nad skrzydłami. 

Kiedy znajdziesz się przy drzwiach i postawisz stopę na skrzydle, najprawdopodobniej upadniesz, ponieważ powierzchnia będzie mokra i bardzo śliska

- tłumaczył pilot

Wówczas z pomocą przychodzą nam tajemnicze żółte haczyki. To właśnie do nich w takich sytuacjach mocuje się liny ratunkowe - jednym końcem do framugi drzwi, a drugim do jednego z otworów haka. Dodatkowo kolejna lina jest prowadzona z drugiej dziurki do zjeżdżalni ewakuacyjnej. W ten sposób pasażerowie i pracownicy mogą sprawniej oraz bezpieczniej poruszać się po śliskiej powierzchni skrzydła. 

 

Tajemnicze funkcje w samolocie

Innym elementem, na który często zwracają uwagę pasażerowie, są niewielkie otwory w oknach. Pracownicy Lotniska Chopina w Warszawie wyjaśnili w mediach społecznościowych, że mają one określone zadania. Dziurki regulują ciśnienie w samolotach, zapobiega pękaniu najgrubszych, zewnętrznych szyb, a także pełnią funkcję wentylacyjną. To właśnie dzięki nim okna nie parują, a podróżni mogą bez problemu cieszyć się widokami. Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: