Wczasowicze mogą schować kąpielówki na dno szafy. W Trójmieście zamknięto większość kąpielisk

Nad Bałtykiem kolejne rozczarowanie. Tym razem nie chodzi o ulewny deszcz, sztorm i wichurę. Wczasowicze w Trójmieście mierzą się obecnie z zakwitem sinic. W związku z tym większość kąpielisk została zamknięta. Na domiar złego, niemal 100 kilometrów dalej w Łebie również zamknięto kąpielisko, jednak z innego powodu.

Wyjazd nad polskie morze z każdym rokiem przypomina coraz bardziej grę w rosyjską ruletkę, niż dobrze zaplanowany urlop. Wczasowicze muszą liczyć się z tym, że pogoda może mocno rozczarować, o czym przekonali się wszyscy ci, którzy wyjechali na początku sierpnia. To właśnie wtedy na polskim wybrzeżu obserwować można było szalejące na morzu sztormy, wichury łamiące gałęzie z drzew i podtapiające ulewy. Teraz gdy nadeszła kolejna fala upałów i zrodziła się nadzieja na wakacyjny klimat, zamknięto kąpieliska. Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Prof. Piskozub: Bałtyk jakiś będzie, ale to już nie będzie ten Bałtyk, który znamy

Zakwit sinic w Bałtyku. W Trójmieście zamknięto kąpieliska

Sinice stanowią coraz poważniejszy problem w Bałtyku. Te samożywne organizmy, charakteryzowane również jako bakterie zdolne do fotosyntezy, są niekorzystne dla ludzkiego zdrowia. Kontakt z zakażoną wodą może skończyć się wysypką na skórze, zapaleniem spojówek, czy zatruciem pokarmowym. Z tego też powodu, gdy tylko pracownicy Głównego Inspektoratu Sanitarnego wykryją sinice w wodzie, kąpieliska są natychmiastowo zamykane.

Taki scenariusz ziścił się na plażach w Trójmieście. Wczasowicze, którzy zaplanowali tam urlop, w najbliższych dniach będą musieli powstrzymać się od kąpieli dla własnego zdrowia. Na ten moment, czyli poniedziałek 21 sierpnia 2023 roku zakaz kąpieli w morzu nadal obowiązuje, a wszyscy czekają na kolejne informacje z Sanepidu. Zakaz obowiązuje na plażach:

  • Gdynia Redłowo,
  • Gdynia Orłowo,
  • Sopot, Kamienny Potok-Koliba,
  • Sopot Park Północny,
  • Sopot K22,
  • Sopot, Łazienki Południowe I i II,
  • Sopot 32A - 33,
  • Molo Gdańsk Brzeźno,
  • Hallera Gdańsk Brzeźno.

Dla zainteresowanych powstała również aktualizowana na bieżąco mapa z listą kąpielisk, które są zamknięte z powodu skażenia wody. Widać tam wyraźnie, które punkty zaznaczone są na zielono, a które na czerwono. To może bardzo ułatwić planowanie spontanicznego wyjazdu na wybrzeże.

Skażona woda w Łebie. Tam również nikt nie popływa

Nie tylko w Trójmieście sytuacja wygląda nieciekawie. W miniony weekend zamknięto także kąpielisko w Łebie przy plaży A. Specjaliści z Sanepidu wykryli, że woda skażona jest bakteriami E.coli. Te mogą powodować problemy układu pokarmowego, np. silne bóle brzucha, wymioty i biegunki. Nad plażą zawisła czerwona flaga, a plażowicze mogli co najwyżej uprawiać kąpiele słoneczne. Na całe szczęście w poniedziałek 21 sierpnia 2023 z samego rana przeprowadzono kolejną kontrolę, która wykazała, że niebezpieczeństwo już minęło. Plażowicze mogą więc ponownie korzystać z uroków łebskich kąpielisk.

Więcej o: