Polacy oszczędzają na wakacje przez cały rok. Twierdzą, że urlop w kraju jest droższy niż za granicą

Choć inflacja mocno odbiła się na budżetach domowych, to Polacy nie rezygnują z wakacyjnych planów i tłumnie udają się na długo wyczekiwane urlopy. Większość z nich uważa, że w tym roku muszą liczyć się ze znacznie wyższymi wydatkami. Inni twierdzą, że bardziej opłaca się wypoczywać za granicą.

Od wielu miesięcy Polacy skarżą się na drożyznę w kraju. Zwracają uwagę, że zdecydowanie więcej muszą płacić za transport, wyżywienie, a także noclegi w hotelach. Jednak nie przeszkadza im to w planowaniu letnich wyjazdów. Jak wynika z badania PAYBACK Opinion Poll, na które powołuje się forsal.pl, w tym roku na dłuższy wakacje zdecydowało się ponad 65 proc. ankietowanych.

Zobacz wideo Zapytaliśmy Polaków, czy odczuwają inflację nad Bałtykiem

Polacy wydają więcej na wakacje

Jak się okazuje, Polacy udający się na letnie wycieczki muszą przygotować grubsze portfele. Aż 55 proc. respondentów przyznało, że na tegoroczne wakacje przeznaczyło wyższą kwotę niż ubiegłym roku. Ile wydajemy na podróże? 36 proc. badanych oszacowało, że koszt takiego wyjazdu to wydatek rzędu od 1000 do 2500 zł na osobę. Dla wielu z nich jest to bardzo duże obciążenie finansowe. Dlatego też ponad połowa ankietowanych stara się odkładać na ten cel przez cały rok. 

Wakacje w Polsce droższe niż za granicą?

Gdzie w tym roku wolimy spędzać wakacje? Zdania Polaków są podzielone - prawie 51 proc. badanych zadeklarowało, że zamierza wypoczywać w kraju. Pozostali byli zainteresowani przede wszystkim słonecznymi kierunkami, takimi jak Grecja, Turcja i Egipt

Ponadto, wycieczki zagraniczne w ofercie last minute są często korzystne cenowo, co jeszcze bardziej zwiększa ich atrakcyjność, zwłaszcza w czasach, gdy Polacy starają się bardzo rozsądnie planować wydatki. Od wielu miesięcy generujemy we Fly.pl rekordowe wyniki sprzedaży

- powiedziała Marta Rolbiecka z biura podróży Fly.pl, partnera PAYBACK Polska.

Autorzy badania zapytali respondentów o porównanie wydatków w Polsce i innych krajach. Także tutaj nie było jednomyślności. 33 proc. osób twierdziło, że wakacje w kraju są droższe od tych za granicą. 8 proc. ankietowanych sądziło odwrotnie, podczas gdy 32 proc. uważało, że ceny kształtują się podobnie. Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: