Najpiękniejsze sanktuaria w Polsce. To tutaj gromadzą się tysiące wiernych, by oddać się modlitwie

W Polsce znajduje się wiele miejsc kultu religijnego. Niektóre z nich znacznie się jednak wyróżniają. Wszystko dzięki architekturze, bogactwie zdobień, usytuowaniu i wielu, wielu innych czynników. Które z nich są jednak uznawane za najpiękniejsze? Odpowiadamy.

W Polsce jest ogrom różnorodnych sanktuariów. Wśród nich znajdują się prawdziwe perełki, które warto zobaczyć nawet jeśli nie jesteśmy osobami wierzącymi. Ich monumentalność i przepych potrafią bowiem zaskakiwać. Gdzie się udać, by zobaczyć najpiękniejsze budowle sakralne w Polsce? Sprawdźmy. 

Zobacz wideo Nicole odeszła z sekty mormonów. Teraz edukuje na TikToku

Najpiękniejsze sanktuaria w Polsce. Kilka z nich zdecydowanie wyróżnia się stylem 

Jednym z najpiękniejszych polskich sanktuariów jest Barokowe Sanktuarium Wambierzyckiej Królowej Rodzin. Na tle innych wyróżnia się stylem architektonicznym. Z tym wyjątkowym miejscem wiąże się też wyjątkowa historia. W XII wieku na miejscu świątyni rosło drzewo, na którym umieszczono figurkę przedstawiającą Matkę Boską. Jak wskazują kroniki, niewidomy Jan z Raszewa miał odzyskać tam wzrok. 

Bazylika Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej to kolejna wyjątkowa budowla w Polsce. Nie bez powodu uznawana jest za jedną z najpiękniejszych. W bazylice znajduje się cudowny obraz Matki Boskiej Licheńskiej. Według przekazów jednemu z żołnierzy ukazała się XIX wieku Maryja. Matka Boska miała przepowiedzieć tam też wojnę i epidemię cholery. Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Najpopularniejsze sanktuarium w Polsce. Przez cały rok przybywają tam tłumy 

Jasna Góra to najpopularniejsze w Polsce sanktuarium. Przybywają tam pielgrzymi nie tylko z Polski, ale i z całego świata. Wewnątrz budowli można zobaczyć piękną ikonę bizantyjską przedstawiającą Marię z Dzieciątkiem. Na Jasnej Górze poza Sanktuarium zwiedzić można też: Skarbiec, Arsenał, Bastion Św. Rocha, Muzeum 600-lecia Jasnej Góry, Salę Rycerską, Golgotę Jasnogórską, Kaplicę Pamięci Narodu, a także przejść się Wałami przeżywając stacje Drogi Krzyżowej. 

Więcej o: