Jakie wymiary ma bagaż podręczny? W każdych liniach inny. Poznaj je, a unikniesz dopłat

Jakie wymiary ma bagaż podręczny? To pytanie zadają sobie nie tylko ci, którzy będą lecieć samolotem po raz pierwszy. Nawet ci, którzy latają regularnie, sprawdzają wymiary bagaży. Wszystko dlatego, że wymiary mogą się różnić w zależności od linii lotniczych.

Bagaż podręczny większości kojarzy się z niedużą walizką nazywaną kabinówką czy plecakiem. Linie lotnicze coraz częściej zmieniają jednak zasady podróżowania z bagażem podręcznym, a co za tym idzie - dopuszczalne wymiary. Co warto wiedzieć przed wylotem? 

Zobacz wideo Jak spakować ubrania, by zająć minimum miejsca? Znamy genialny patent ze skarpetkami

Jakie wymiary ma bagaż podręczny? Sprawdź przed wylotem 

IATA, czyli międzynarodowe stowarzyszenie transportu lotniczego, opublikowało oświadczenie dotyczące wymiarów bagażu podręcznego. Zgodnie z oficjalnym zaleceniem, bagaż podręczny nie powinien przekraczać wymiarów 55x35x20 cm - łącznie z kółkami, uchwytami i kieszeniami. Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zalecenie IATA nie jest jednak zobowiązujące, gdyż nie przyjęto żadnych ogólnych zasad dotyczących wymiarów tego bagażu. Przewóz bagażu jest wliczony bezpłatnie w cenę biletu, jednak jeśli przekroczy wymiary i/lub wagę ustalone przez daną linię lotniczą, możemy za to słono zapłacić lub zostawić bagaż na lotnisku. Kwota, którą należy zapłacić za niedostosowanie bagażu do wymiarów wynosić może od 5 do 40 euro.  

Wymiary bagażu podręcznego w najpopularniejszych liniach. WizzAir, Ryanair i Easyjet 

Aby zabrać na pokład Easyjet bagaż podręczny o wymiarach do 56x45x25 cm, należy dodać do rezerwacji "duży bagaż podręczny", co wiąże się z opłatą blisko ośmiu euro lub zarezerwować miejsce "Front/Overwing" (więcej miejsca na nogi) za 10,5 euro. Wyjściem jest jeszcze "Pierwszy rząd" za 17 euro.

 Z kolei Ryanair w cenę wlicza wyłącznie bagaż o maksymalnych wymiarach 40x20x25 cm. Za większy i cięższy bagaż trzeba zapłacić od 13 do 25 euro. Z kolei wybór taryfy "Priorytet i 2 bagaże podręczne" to koszt od ośmiu do 32 euro.  

Więcej o: