Sanatorium za darmo. Niektóre osoby mogą cieszyć się bezpłatnymi wyjazdami. Sprawdź, czy się kwalifikujesz

Wyjazdy do sanatorium cieszą się ogromną popularnością wśród Polaków. To nie tylko doskonała okazja do podreperowania zdrowia, ale i odwiedzenia prawdziwych perełek naszego kraju. W końcu niektóre polskie uzdrowiska wyglądają jak wyjęte z baśni. Co więcej, nie wszyscy wiedzą, że pewne osoby mogą pojechać tam całkowicie za darmo.

Kuracjusze mogą wyjechać do sanatorium prywatnie oraz na NFZ. Warto pamiętać, że w tym drugim przypadku wyjazdy nie są całkowicie darmowe, a pacjenci muszą pokryć wiele wydatków z własnej kieszeni. Płacą m.in. za dojazdy, opłatę klimatyczną, udogodnienia dodatkowe (np. parking, czajnik i telewizja). Częściowo płatne jest również wyżywienie i zakwaterowanie. Jednak nie wszyscy muszą się tym przejmować. Poznajcie listę osób uprawnionych do bezpłatnych turnusów.

Zobacz wideo 5 zasad zdrowego odżywiania. Twój brzuch będzie Ci wdzięczny!

Sanatorium za darmo - kto może skorzystać? 

Bezpłatny wyjazd do sanatorium to przywilej, z którego nie każdy może skorzystać. Darmowe leczenie przysługuje dzieciom i młodzieży do 18. roku życia lub do 26. roku życia, jeśli kontynuują edukację. Na liście uprawnionych znalazły się również pociechy z rentą rodzinną lub niepełnosprawnością w stopniu znacznym. Pamiętajmy jednak, że z opłat nie są zwolnieni towarzyszący im opiekunowie. Z sanatorium bezpłatnie skorzystają także pracownicy związani z produkcją wyborów zawierających azbest.  

Bezpłatny wyjazd do sanatorium 

Na specjalnych uprawnieniach można wyjechać również w ramach ZUS. Do tej grupy zaliczają się osoby zagrożone niezdolnością do pracy, jednak musi istnieć szansa na odzyskanie jej dzięki rehabilitacji. Dodatkowo pacjenci muszą być ubezpieczeni w ZUS, pobierać zasiłek chorobowy czy świadczenie rehabilitacyjne albo rentę okresową z tytułu niezdolności do pracy. Spełniony musi być jeden z powyższych warunków. 

Jak czytamy na stronie gov.pl, wówczas ZUS nie tylko pokrywa koszty zakwaterowania, rehabilitacji i wyżywienia, ale i zwraca koszty przejazdów najtańszym środkiem komunikacji publicznej. Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: