Ogromny sukces, czwarta Polka w historii weszła na K2. Magdalena Arcimowicz na co dzień jest lekarką

Na co dzień wykłada na uczelni i jest lekarką - teraz jako czwarta w historii Polka zdobyła K2. Mowa tu o niesamowitym sukcesie Magdaleny Arcimowicz, która w wieku 55 lat zdobyła ośmiotysięcznik. Jak sama wspomina "pierwsze górskie kroki" stawiała w Tatrach i Karkonoszach.

K2 jest uważana za jedną z najbardziej niebezpiecznych gór na świecie. Wspinaczka na najwyższy szczyt Karakorum, drugi co do wysokości szczyt Ziemi, uważany jest za jedną z najładniejszych, ale jednocześnie niebezpiecznych podróży. Żeby wejść na szczyt trzeba odwagi, wieloletnich przygotowań i mocnego charakteru. Właśnie dlatego jako czwarta wśród Polek zdobyła go Magdalena Arcimowicz.

Wielki i wzruszający sukces. Czwarta w historii Polka stanęła na K2

Zdobywanie K2 zapoczątkowali ponad 30 lat temu Polacy - w sezonie 1987/1988 wyprawa kierowana przez Andrzeja Zawadę dotarła do wysokości 7300 m. W kolejnych latach także podjęto kilka prób - Polska Wyprawa Zimowa ruszyła w sezonie 2002/2003, z kolei ostatnia miała miejsce pod kierownictwem Krzysztofa Wielickiego w sezonie 2017/2018. Teraz Magdalena Arcimowicz zdobyła ośmiotysięcznik - to czwarta w historii Polka, która stanęła na szczycie tej spektakularnej góry. 

Warto podkreślić, że jako pierwsza szczyt zdobyła Wanda Rutkiewicz. 23 czerwca 1986 roku zapisała się na kartach historii nie tylko jako pierwsza Polka, ale też jako pierwsza kobieta na K2. Ten sam dzień był równie szczęśliwy także dla Norweżki Kristin Harili, która wówczas także zdobyła dla swojego kraju podobny tytuł. W ślady himalaistek poszła także Magdalena Arcimowicz, która po powrocie do kraju, skomentowała w wywiadzie ze "Stołeczną", że warunki, z jakimi przyszło jej się zmierzyć, były bardzo złe. Jak dodała, nie wyklucza, że ośmiotysięcznik zakończy jej górską karierę. 

Zobacz wideo Himalaizm marzeniem dla bogatych? Sprawdzamy, ile to kosztuje!

Kim jest Magdalena Arcimowicz? 

Czwarta Polka, która stanęła na K2, jest warszawianką, która na co dzień wykłada na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. To jednak nie koniec jej sukcesów - Magda Arcimowicz niesie także pomoc innym, pracując jako lekarka alergologii i otolaryngologii w jednym ze szpitali w stolicy

 

Ośmiotysięcznik jest spełnieniem jej marzeń, ale i momentem, w którym 55-latka najprawdopodobniej pożegna się z wysokimi szczytami. Wcześniej zdobyła między innymi Kilimandżaro czy Elbrus. Wspinała się też w Kirgistanie i Himalajach Indyjskich. 

Więcej o: