K2 jest uważana za jedną z najbardziej niebezpiecznych gór na świecie. Wspinaczka na najwyższy szczyt Karakorum, drugi co do wysokości szczyt Ziemi, uważany jest za jedną z najładniejszych, ale jednocześnie niebezpiecznych podróży. Żeby wejść na szczyt trzeba odwagi, wieloletnich przygotowań i mocnego charakteru. Właśnie dlatego jako czwarta wśród Polek zdobyła go Magdalena Arcimowicz.
Zdobywanie K2 zapoczątkowali ponad 30 lat temu Polacy - w sezonie 1987/1988 wyprawa kierowana przez Andrzeja Zawadę dotarła do wysokości 7300 m. W kolejnych latach także podjęto kilka prób - Polska Wyprawa Zimowa ruszyła w sezonie 2002/2003, z kolei ostatnia miała miejsce pod kierownictwem Krzysztofa Wielickiego w sezonie 2017/2018. Teraz Magdalena Arcimowicz zdobyła ośmiotysięcznik - to czwarta w historii Polka, która stanęła na szczycie tej spektakularnej góry.
Warto podkreślić, że jako pierwsza szczyt zdobyła Wanda Rutkiewicz. 23 czerwca 1986 roku zapisała się na kartach historii nie tylko jako pierwsza Polka, ale też jako pierwsza kobieta na K2. Ten sam dzień był równie szczęśliwy także dla Norweżki Kristin Harili, która wówczas także zdobyła dla swojego kraju podobny tytuł. W ślady himalaistek poszła także Magdalena Arcimowicz, która po powrocie do kraju, skomentowała w wywiadzie ze "Stołeczną", że warunki, z jakimi przyszło jej się zmierzyć, były bardzo złe. Jak dodała, nie wyklucza, że ośmiotysięcznik zakończy jej górską karierę.
Czwarta Polka, która stanęła na K2, jest warszawianką, która na co dzień wykłada na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. To jednak nie koniec jej sukcesów - Magda Arcimowicz niesie także pomoc innym, pracując jako lekarka alergologii i otolaryngologii w jednym ze szpitali w stolicy.
Ośmiotysięcznik jest spełnieniem jej marzeń, ale i momentem, w którym 55-latka najprawdopodobniej pożegna się z wysokimi szczytami. Wcześniej zdobyła między innymi Kilimandżaro czy Elbrus. Wspinała się też w Kirgistanie i Himalajach Indyjskich.