Zastanawialiście się, w których polskich miastach żyje się najlepiej? Portal Business Insider postanowił wziąć pod lupę 16 miast wojewódzkich naszego kraju. Autorzy przeanalizowali poziom bezrobocia, wynagrodzeń i przestępczości, jakość powietrza, ceny mieszkań z rynku wtórnego, a także dostęp do lekarzy na NFZ.
Po podsumowaniu wyników we wszystkich kategoriach okazało się, że tytuł najlepszego miejsca do życia w Polsce powędrował w ręce Poznania. Tuż za nim znalazły się kolejno Katowice, Opole oraz Wrocław.
Gdzie Polakom mieszka się znacznie gorzej? Niechlubne ostatnie miejsce zajął Białystok, który słabo wypadł pod względem poziomu bezrobocia oraz średniego wynagrodzenia. Tuż przed nim uplasowały się Kielce oraz... Warszawa. Według autorów rankingu stolica może "poszczycić się" wysoką przestępczością oraz najgorszą jakością powietrza w kraju. Niezbyt dobrze wypadł także Gdańsk, który zajął daleką, 12. pozycję.
Postanowiliśmy zapytać Polaków, jak żyje im się w poszczególnych miejscowościach. Ania urodziła się w Poznaniu i mieszkała tam przez pierwsze 19 lat życia. Choć miasto wypadło najlepiej w rankingu, w jej rodzinnych stronach nie brakuje problemów. Największym z nich są trwające od ponad dekady remonty. Nasza rozmówczyni dodała, że jest zachwycona tym, jak Poznań się rozwija, jednak jej zdaniem wcale nie ma w tym zasługi lokalnych władz.
Poznaniacy są znani ze swojej pozytywistycznej pracy organicznej i teraz też podejmują działania, żeby Poznań był miejscem dobrym do życia - mam tu swoją ulubioną kawiarnię, powstają miłe knajpy i można tu przyjemnie spędzać czas
- tłumaczyła.
Ania przeprowadziła się do Warszawy sześć lat temu w poszukiwaniu lepszego wykształcenia i kariery. Jak żyje jej się w jednym z "najgorszych miast" w Polsce? Nie brakuje jasnych i ciemnych stron. Choć docenia wielokulturowość i mnóstwo ciekawych wydarzeń, to przytłacza ją ogrom stolicy oraz powszechnie panująca drożyzna.
W ciągu ostatniego roku właścicielka mojego mieszkania podniosła mi opłaty w sumie o 500 złotych, co i tak wychodzi mi taniej niż większości moich znajomych. Ostatnio coraz częściej myślę o powrocie do mojego rodzinnego miasta
- dodała.
Według rankingu Łódź może poszczycić się łatwym dostępem do lekarzy na NFZ i... wysoką przestępczością. Jednak według Aleksandry żyje się tam coraz lepiej. Na przestrzeni lat miasto zmieniło się nie tylko na plus pod względem walorów estetycznych, lecz także zatrudnienia - na miejscu działalność rozpoczęło wiele zagranicznych firm.
"Czas oczekiwania na wizytę u lekarza NFZ na pewno jest krótszy niż to, co się słyszy w innych miastach. Z bezpieczeństwem bywa na bakier, ale to kwestia raczej całego kraju" - zakończyła. Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.