Lecisz na wakacje liniami Ryanair? Odpraw się w ten sposób, a nie zapłacisz ani grosza dodatkowo

Sezon wakacyjny nadal trwa i ma się dobrze. Polacy bez zmian chętnie wybierają się na zagraniczne wakacje i szukają oszczędności tam, gdzie mogą je znaleźć. Jak się okazuje, warto zacząć jeszcze na lotnisku. Wybierając lot samolotem można zaoszczędzić pokaźną sumę na samej odprawie.

Odprawa przed wylotem potrafi być stresująca i generować niepotrzebne nerwy. Często turyści nie zdają sobie sprawy, że mogą sobie oszczędzić zarówno nadmiaru emocji, jak i pewną sumę pieniędzy. Wybierając się na wakacje liniami lotniczymi Ryanair można odprawić się za darmo. Trzeba jednak wiedzieć jak i kiedy. Ta wiedza może być pierwszym krokiem do wakacyjnych oszczędności. Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Niewygody podróży? Ten wynalazek sprawi, że w samolocie wyśpisz się jak we własnym łóżku

Nie daj się zaskoczyć ukrytym opłatom. Możesz odprawić się za darmo

Czym jest karta pokładowa? Bez niej możemy mieć pewność, że nie polecimy. Jest to nic innego jak bilet lotniczy, który po sprawdzeniu i potwierdzeniu danych pozwala nam wejść na pokład. Kiedyś karty dostępne były wyłącznie w formie fizycznej. Dziś nie jest to wymóg, a wiele pasażerów decyduje się na wersję cyfrową, które nie tylko zdaje się być wygodniejsza, ale także bardziej praktyczna. W końcu prawie każdy traktuje swój smartfon priorytetowo i o wiele trudniej go zgubić w porównaniu z kawałkiem papieru.

Aby jednak móc skorzystać z oferty przewoźnika trzeba przejść odprawę. To właśnie wtedy otrzymujemy uprawniającą nas do podróży kartę pokładową, nadajemy bagaż i przechodzimy kontrolę bezpieczeństwa. Era powszechnej cyfryzacji umożliwiła robić to zupełnie online. Choć nadal można zrobić stacjonarnie na lotnisku, to jest to coraz mniej popularna opcja. Dlaczego? Otóż za odprawę na lotnisku trzeba zapłacić i to niemało. Zwykle są to kwoty od 30 do 55 euro, czyli w najgorszym przypadku nawet niecałe 250 złotych za osobę. Dodatkowo często wyrobienie karty pokładowej to kolejny koszt rzędu 20 euro, czyli niecałych 90 złotych. Trudno więc się dziwić, że coraz więcej podróżujących korzysta z możliwości odprawy internetowej, która jest darmowa.

Jak odprawić się u przewoźnika Ryanair? To proste jak bułka z masłem

Odprawa online stała się już standardem, a z opcji stacjonarnej korzystają wyłącznie zapominalscy turyści. Jak więc zrobić to i nie zapłacić ani grosza? Należy odprawić się za pomocą aplikacji przewoźnika lub jego strony internetowej. Tam krok po kroku wyjaśniony jest każdy kolejny etap odprawy. Warto jednak przygotować sobie zawczasu dokumenty, by nie tracić ani chwili podczas wpisywania danych. Potrzebny będzie więc ważny paszport lub dowód osobisty, w zależności od tego, który z tych dokumentów jest potrzebny. Poruszając się po terenie Unii Europejskiej dowód jest w zupełności wystarczający. Grunt, by był ważny. W niektóre miejsca potrzebna nam będzie również wiza. Ten dokument także będzie konieczny do dokończenia odprawy online. Na nic zdadzą się dane z prawa jazdy lub innych certyfikatów, ponieważ te nie są honorowane ani za granicą, ani przez stronę samego irlandzkiego przewoźnika. 

Kiedy przysiąść do odprawy? To zależy od wykupionej opcji. Zdarza się, że niektóre oferty umożliwiają dokonanie odprawy nawet kilka dni wcześniej. W standardowej opcji można ją jednak wykonać dopiero 24 godziny przed odlotem. To zwykle wystarcza każdemu z podróżujących. Ogromnym plusem jest także możliwość wykonania wszystkiego z zacisza własnego domu, gdzie ani hałas, ani stres nie sprawią, że podczas wpisywania danych dojdzie do pomyłki. W razie problemów, warto kontaktować się z infolinią Ryanair.

Więcej o: