W Polsce zrobiło się wietrznie. Ewakuowano obóz harcerski. IMGW wydaje ostrzeżenia

Tegoroczna pogoda nie dopisuje wczasowiczom. Zamiast upalnych dni pełnych słońca, sierpień zaczął się wietrznie i deszczowo. Poważnie zrobiło się na południu Polski, gdzie obóz harcerski został ewakuowany z powodu ostrzeżeń meteorologicznych. Takie warunki pogodowe jeszcze trochę nam potowarzyszą.

Nie tylko wczasowicze nad morzem mogą narzekać na brak dobrej pogody. W polskich górach nie jest lepiej, o czym przekonali się harcerze. W związku z silnym wiatrem, opadami i ostrzeżeniami IMGW ewakuowano wszystkich obozowiczów. Noc zamiast pod gołym niebem, spędzili w zadaszonym budynku. Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Tusk wyliczył koszty rodzinnych wakacji nad Bałtykiem. "Kto jedzie z dziećmi na urlop, szykuje kanapki na cały tydzień"

Ewakuowano obóz harcerski. Wszystkiemu winna jest pogoda

Choć to dopiero połowa lata, to zdecydowana większość upewnia się w kalendarzu, czy aby na pewno nie mamy już jesieni. Za oknem w większości województw początek sierpnia przyniósł szare i ponure widoki, oraz opady deszczu i... silny wiatr. To on pokrzyżował plany harcerzom, którzy pojechali na obóz do Szklarskiej Poręby. W środę 2 sierpnia 2023 roku byli oni zmuszeni czym prędzej złożyć namioty, zabrać rzeczy osobiste i przenieść się o kilometr dalej do budynku lokalnej szkoły. W akcji ewakuacyjnej harcerzom pomagali strażacy z OSP Podgórzyn. To również w ich wpisie na Facebooku powiadomili o całej sprawie.

O ewakuację podopiecznych zadbał kierownik obozu harcerskiego. Poza tym, że pogoda zawiodła, to dodatkową motywacją do rozpoczęcia akcji były ostrzeżenia synoptyków Instytutu Meteorologicznego i Gospodarki Wodnej. Wydali oni ostrzeżenia przed silnym wiatrem i intensywnymi opadami deszczu. W takich warunkach trudno obozować. Teren leśny, gdzie przebywał obóz harcerski, już podczas ewakuacji zamienił się w błotniste bagno. Na całe szczęście nikt nie ucierpiał, a wszystkie 105 osób znalazło nocleg w pobliskiej szkole.

Kolejne ostrzeżenia IMGW. Najbliższe dni miną pod znakiem burz i opadów

Ci, którzy planują urlop w Polsce powinni dwa razy się zastanowić. Pierwszy tydzień sierpnia przypomina bardziej środek października, choć nie wszystkim to przeszkadza. Obserwując suszę na południu Europy łatwiej cieszyć się z deszczu i niższych temperatur. Warto jednak wspomnieć, że synoptycy IMGW wydali kolejne ostrzeżenia dla różnych części kraju.

Ostrzeżenie stopnia pierwszego przed silnym wiatrem obowiązuje w powiecie karkonoskim, kamiennogórskim, lwóweckim i wałbrzyskim na Dolnym Śląsku i potrwa od czwartku 3 sierpnia, do piątku 4 sierpnia. Dla województwa opolskiego wydano ostrzeżenie pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami od piątku do soboty, zaś na Śląsku w te sami dni obowiązywać będą ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami i intensywnym deszczem. Podobnie komunikaty otrzymali mieszkańcy Mazowsza, Podlasia, Warmii i Mazur oraz Lubelszczyzny.

Ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed burzami wydano dla województwa małopolskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego. Tam załamanie pogody potrwa miejscami nawet do niedzieli. 

Więcej o: