Więcej wiadomości przeczytasz na Gazeta.pl.
Mazury są doskonałym miejscem na wypoczynek dla osób, które lubią spędzać aktywnie czas i poszukują miejsc, gdzie mogą się wyciszyć na łonie natury. Miasteczka takie jak Węgorzewo, Mrągowo, Pisz, Ełk czy Szczytno przeżywają w sezonie letnim oblężenie. Warto poszukać więc spokojniejszych alternatyw. Jedną z nich jest Kętrzyn — miasto, które słynie z bursztynowej biżuterii oraz produkcji majonezu. Każdy znajdzie tam coś dla siebie.
Kętrzyn położony jest we wschodniej części Mazur, w historycznych Prusach Dolnych. Przed wybuchem II wojny światowej było to jedno z najbogatszych miast Prus. Aktualnie turyści mogą podziwiać tu wiele zabytków i śladów dawnej historii. Do najważniejszych obiektów należą Zamek Krzyżacki, którego historia sęga drugiej połowy XIV wieku, oraz Bazylika Kolegiacka św. Jerzego - najlepiej zachowany kościół obronny na Mazurach. Przynależy do niego wieża widokowa, z której po pokonaniu około 170 stopni turyści mogą podziwiać panoramę miasta. Ponadto w Kętrzynie warto odwiedzić budynek dawnej loży masońskiej, który funkcjonował do lat 30. XX wieku. Aktualnie siedzibę ma w nim Stowarzyszenie im. Arno Holtza dla Porozumienia Polsko-Niemieckiego, a także biblioteka miejska. Turyści mogą skorzystać również z ulokowanej w budynku kawiarni. Atrakcją, którą docenią najmłodsi, jest natomiast Konsulat Świętego Mikołaja. Tam zwiedzający mogą zobaczyć, jak produkowane są bombki oraz zwiedzić świąteczne miasteczko.
Jezioro Kętrzyńskie nie należy do największych mazurskich jezior, ale ma wiele do zaoferowania. Długość linii brzegowej to ok. 1200 metrów, a przeciętna głębokość nie przekracza 1,2 m. Wokół zbiornika prowadzi trasa spacerowa - z ustawionymi wzdłuż niej ławeczkami. Jezioro jest prawdziwą gratką dla wędkarzy: można złowić wiele gatunków ryb: szczupaki, okonie, płotki, karasie, ukleje, karpie i liny. Ponadto uprawiane są tam sporty wodne.