Koniec betonozy. Polskie miasta powinny brać przykład z tej małopolskiej perły?

Wyciąć drzewa i krzewy, zalać wszystko betonem, na środku postawić fontannę - gotowe. Analizując architekturę wielu polskich miast, można by pomyśleć, że tzw. betonoza jest głównym zamysłem, który przyświecał ich projektantom. Na szczęście zdarzają się wyjątki.

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Betonoza zalewające polskie miasta to niemały problem - zwłaszcza latem, gdy wysokie temperatury dają się we znaki, a w okolicy na próżno znaleźć choćby pojedyncze drzewo, którego cień zapewniłby odrobinę ochłody. Na szczęście od pewnego czasu zaczyna się to zmieniać. Świetnym przykładem walki z betonozą jest Miechów w województwie małopolskim. 

Zobacz wideo Jak kupić mieszkanie w starym bloku, żeby nie żałować? Ekspert mówi o "teście nosa"

Perełka małopolski walczy z betonozą

Doskonałym przykładem walki ze zjawiskiem betonozy jest Miechów (województwo małopolskie), a konkretnie rewitalizacja jego parku z planetarnym placem zabaw. Dzięki odpowiedniemu wykorzystaniu środków unijnych Park Miejski w Miechowie przeszedł niezwykłą metamorfozę. Pojawiły się nowe alejki, system fontann przy głównym trakcie spacerowym oraz przestrzeń do rekreacji i aktywności na świeżym powietrzu.

Mieszkańcy mogą również nasycić się tętniącą wokół zielenią. Jak podaje portal Bankier, w parkowej przestrzeni nasadzono ponad 1,7 tys. drzew i krzewów. Pojawiły się również obiekty, które ucieszą miłośników sportu - w tym korty do tenisa, boisko treningowe i zewnętrzna siłownia. Biorąc pod uwagę poprzedni wygląd parku, zmienił się nie do poznania. Prace nad nim kosztowały łącznie ponad 25 mln zł, z czego ponad 11 mln to środki z Funduszy Europejskich.

Co warto zobaczyć w Miechowie? 

Okazuje się, że w miejscowości, która znajduje się około 40 km od Krakowa, można podziwiać nie tylko tętniący zielenią Park Miejski. Oprócz tego cała gmina posiada dobrze rozbudowaną infrastrukturę turystyczną. Warto zwrócić uwagę na Zespół Poklasztorny Bożogrobców z Bazyliką Grobu Bożego w Miechowie, Dworek Zacisze oraz inne zabytkowe obiekty, z którymi najczęściej związane są ciekawe historie. - Turystyka rekreacyjna pozwala na zagospodarowanie czasu wolnego przy wykorzystaniu walorów Gminy, takich jak zdrowy mikroklimat i czyste środowisko, szlaki rowerowe i turystyczne, wyciąg narciarski, stadniny koni, basen czy też zabytki historyczne - czytamy na miechow.eu. 

 
Więcej o: