To koniec karkonoskiego schroniska? PTTK nie chce przedłużyć umowy, turyści zaś nie chcą o tym słyszeć

Rozpoczęła się walka o kultowe schronisko w Karkonoszach. Mocna reakcja turystów spowodowana jest szokującą decyzją PTTK o nieprzedłużeniu umowy dzierżawy ze schroniskiem Samotnia. Dla prowadzących przytulne miejsce kobiet oznacza to koniec działalności. Internauci są jednak zmobilizowani.

Każdy turysta, który regularnie oddaje się górskim wycieczkom, wcześniej czy później znajduje miejsce, które na zawsze skrada jego serce. Bardzo często tymi obiektami są właśnie schroniska, gdzie wędrujący przez długie godziny urlopowicze mogą odpocząć, najeść się i poznać wspaniałych ludzi, z którymi dzielą pasję. Niestety, jednemu z takich miejsc grozi obecnie komercjalizacja. Wszystko dlatego, że spółka PTTK nie chce przedłużyć umowy dzierżawy. Wielbiciele schroniska Samotnia planują jednak walczyć o zmianę decyzji i utrzymanie obiektu. Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Topniejący lodowiec może spaść z Mont Blanc

Zmiany w Karkonoszach. PTTK nie przedłużyło umowy ze schroniskiem

Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze to spółka zrzeszająca około 68 tysięcy członków, którzy sprawują pieczę nad bazami noclegowymi, ośrodkami campingowymi, muzeami, czy pracowniami. Spółka zajmuje się również wydawaniem turystycznych map i przewodników, a część współpracowników trudni się również oprowadzaniem wycieczek w najróżniejszych regionach. To również PTTK zajmuje się dzierżawą obiektów, które służą jako schroniska górskie. Niestety, mimo 57-letniej współpracy, umowa ze schroniskiem Samotnia w Karpaczu nie została przedłużona. O przykrej informacji powiadomiły w mediach prowadzące schronisko Sylwia Siemaszko i Magda Siemaszko-Arcimowicz. Wpis poruszył internautów.

Drodzy Przyjaciele i Sympatycy Schroniska PTTK Samotnia im. Waldemara Siemaszki - informujemy, że wczoraj, pomimo wszelkich starań z naszej strony, Prezes Spółki Sudeckie Hotele i Schroniska PTTK Grzegorz Błaszczyk bez podania przyczyn odrzucił naszą ofertę na przedłużenie umowy dzierżawy Samotni. Dziękujemy Wam wszystkim za 57 wspólnie spędzonych lat

- możemy przeczytać w poście na oficjalnym profilu schroniska w serwisie Facebook.

Wpis zakończono wzruszającymi podziękowaniami, a w ciągu dwóch dni zdobył ponad 1200 komentarzy. Zdecydowana większość to ostre słowa krytyki wobec decyzji PTTK, oraz liczne obietnice walki o lubiany przez turystów obiekt.

To chyba jakiś żart, najlepsze schronisko w Polsce, które pozostało schroniskiem, z dusza z pasja i niepowtarzalnym klimatem.
 Nie mogę w to uwierzyć. To najpiękniej położone schronisko, plus ta życzliwa atmosfera. Czy można coś zrobić?

- czytamy pod postem. Większość osób była tam conajmniej raz, choć wiele internautów wspomina, że powracali po latach, by ponownie odczuć magiczny klimat miejsca. Informacja o likwidacji obiektu jest dla wszystkich druzgocąca.

Turyści nie odpuszczają. Chcą ze wszystkich sił powstrzymać decyzję PTTK

Jeszcze tego samego dnia, kiedy do sieci trafiła informacja o decyzji spółki PTTK, zmobilizowani internauci założyli stronę w mediach społecznościowych, o tytule "Ratujmy Samotnię 2023". Wystarczyły dwa dni, by profil zebrał 21 tysięcy polubień. Regularnie udostępniane są tam posty ze wszystkimi informacjami, oraz stosowane są prośby do obserwujących, by wysyłać mailowo apele do PTTK. W walce o schronisko stanęły setki osób, a kolejne dołączają z każdym dniem. 

Nie jest to jednak pierwsza taka sytuacja, ponieważ dziesięć lat temu właścicielkom schroniska również groziła eksmisja. Wtedy reakcja była równie szybka, a interweniowali nie tylko internauci, lecz także inni turyści, mieszkańcy okolic, a nawet celebryci, którzy sami wiązali z Samotnią piękne i niezapomniane wspomnienia. Teraz trzeba liczyć na to, że ponownie uda się wywalczyć istnienie kultowego miejsca, które według wielu jako jedyne nadal zachęca przyjazną atmosferą i nie zamieniło się w komercyjny hotel bez duszy.

Więcej o: