Wakacje to nie tylko beztrosko spędzony czas z rodziną i przyjaciółmi, ale także moment, w którym rozpieszczamy swoje zmysły, często kupując pamiątki. Zamiast jednak kupować przysłowiowego kota w worku, warto znać lokalne historie, symbolikę i znaczenie przedmiotu, który będzie zdobić później naszą półkę czy lodówkę.
Jadąc na wakacje do Turcji, nie da się pominąć sklepów z pamiątkami, bajkowych bazarów czy natchnionych niepowtarzalnym klimatem stoisk na których aż roi się od wyjątkowych przedmiotów. Poza lokalnymi dobrami jak oliwy, słodycze, orzeszki i inne kulinarne specjały napotkamy z pewnością przyprawy, charakterystyczne lampiony, pocztówki, bibeloty i rękodzieło. To właśnie w tych zakątkach warto zwrócić na nie szczególną uwagę, bowiem nie brakuje tam przepięknych miseczek, ręcznie malowanych talerzy, kolorowych szkiełek i wielu innych pięknych przedmiotów. Absolutnym numerem jeden jest jednak niebieskie oczko, które nie tylko zdobi tam wejścia do domów, lodówki, ale i jest często wykorzystywanym wzorem w jubilerstwie.
Charakterystyczny wzór to oko proroka, czyli po turecku "nazar boncu u". To jedna z najpopularniejszych pamiątek jakie można przywieźć z tamtych rejonów, jak i zresztą napotkać na każdym kroku. Pojawia się zatem pytanie skąd popularność tak zwykłego wzoru? Nie chodzi tu tylko o względy estetyczne, chociaż trzeba przyznać, że niebieskie oczko jest naprawdę ciekawe i urzekające. Kryje się jednak za nim legenda i symbolizm, który wielu mieszkańców traktuje bardzo poważnie.
Jak to zazwyczaj bywa, zaczęło się od lokalnej legendy i historii o biednym chłopie zwanym Nazar. Jego cechą charakterystyczną były właśnie oczy, które były przeraźliwie wyłupiaste i kolorem najbardziej zbliżone do barw morza, co wśród Turków jest raczej dużą rzadkością. Wiejski samotnik nie był akceptowany przez resztę społeczeństwa i często obwiniany o przyciąganie zła. Pewnego wieczoru Nazar uratował życie kupcom ze statku, którym zagrażał wielki głaz zatopiony na wybrzeżu morza. Gdyby nie mężczyzna statek rozbiłby się i zatonął. Wówczas ludzie żartowali sobie, że tylko spojrzenie Nazara może uratować kupców.
Historia tutaj mogłaby już się zakończyć jednak po tym jak jeden śmiałek pobiegł po chłopa, ten spojrzał na głaz i po chwili ten rozpadł się na tysiące małych kamyczków, które przypominały oko Nazara. Warto dodać, że w Turcji jest to jeden z najważniejszych i najczęściej spotykanych symboli - znajdziemy go nie tylko wśród stoisk z pamiątkami, ale także w domach Turków, taksówkach, przed wejściami, u lekarza czy w sklepie.
Oko proroka ma zdaniem Turków duża moc. Jego głównym zadaniem jest chronić właściciela przed złymi spojrzeniami oraz urokami, które sprowadzają nieszczęście. Lokalsi wierzą, że jeśli ktoś źle nam życzy lub spojrzy na nas z nienawiścią, lub pogardą, nasze oko ma temu zapobiec. Warto dodać, że oko proroka będzie działać tylko i wyłącznie wtedy, kiedy dostaniemy od kogoś w prezencie, od kogoś z czystymi intencjami kto nam dobrze życzy - zakup dla samego siebie nie ma niestety znaczenia.