Masz zarezerwowany lot w tych godzinach? Uważaj, bo może zostać odwołany przez pogodę

Lot na wymarzone wakacje niestety, ale może się nie odbyć, szczególnie gdy planowany jest na godziny od 11 do 15. Powód? Ekstremalnie wysokie temperatury, które przyniósł nad Europę antycyklon Cerber. W wielu miejscach upał sięga 40 stopni, a jak ostrzegają meteorolodzy - może być jeszcze goręcej.

Jedni się cieszą, inni martwią a pozostali niemalże płaczą z rozpaczy po tym jak przeglądają najnowsze prognozy pogody. Fala upałów nad Europą nie odpuszcza - dla turystów to bajka, jednak dla wielu sektorów gospodarki prawdziwa rozpacz. Jak się okazuję, cierpią na tym także linie lotnicze, które przez zbyt wysoką temperaturę, zmuszone są w wielu miejscach odwołać loty. 

Fala upałów powodem odwołanych lotów w Europie 

Jak się okazuję, tropikalne upały na południu Europy mogą mieć wpływ na planowe loty samolotów. I tym razem nie cieszy to nawet urlopowiczów, którzy niejednokrotnie nie mogą wrócić z wakacji do domu, lub np. ruszyć w dalszą podróż. Sprawców zamieszania jest dwóch, a nazywają się Cerber i Charon. W wielu miejscach termometry przekraczają nawet 40 st. C. Jak jednak donoszą meteorolodzy - to nie koniec, a dopiero początek żaru lejącego się z nieba! Sytuacja może się drastycznie pogorszyć, a ostatni rekord z najcieplejszym dniem na Ziemi może niebawem ponownie zostać przebity - wówczas spodziewać się można ponad 50 stopni C. 

Kiedy temperatury przekraczają 39 stopni Celsjusza, staje się to naprawdę problematyczne dla linii lotniczych

- mówi Bijan Vasigh, profesor ekonomii i finansów na Embry-Riddle Aeronautical University w Daytona Beach na Florydzie, cytowany przez kobieta.interia.pl.

Zobacz wideo Znamy prognozę na sezon urlopowy 2023!

Masz zaplanowany lot w tych godzinach? Może zostać odwołany 

No dobrze, ale co ma upał do odwołanych lotów. Jak się okazuj sporo - ciepło rozrzedza powietrze i co za tym idzie, "zmniejsza siłę nośną, pomagającą samolotom wystartować". Przez co zwykły start kosztuje maszynę znacznie więcej energii i mocy. Jest to problematyczne, szczególnie w największe upały, dlatego jeśli lecisz z upalnego kraju, a twój lot jest zaplanowany od godziny 11 do 15 to najprawdopodobniej, może się on nie odbyć. Fala upałów będzie sporym utrudnieniem dla transportu lotniczego. Odwołane loty mogą zatem wystąpić w krajach takich jak Włochy, Grecja, Hiszpania, Turcja czy Chorwacja. 

Ważną informacją jest także fakt, iż pilot ze względów bezpieczeństwa może podjąć decyzję o opóźnieniu lotu czy zmniejszeniu wagi samolotu poprzez zrzucenie nadmiaru paliwa ewentualnie zostawieniu części bagaży. Warto zatem przy zakupie biletu sprawdzić warunki panujące w danym kraju na  południu Europy, podobnie jak godziny odlotów - zalecane jest wybieranie wojaży wczesnym porankiem i wieczorem. Wówczas wakacje nie będą zrujnowane, a i bagaż doleci na miejsce. 

Więcej o: