Jedno z najsłynniejszych muzeów zostanie zamknięte na 14 lat. To ostatnia szansa, by je zwiedzić

Jedna z najpopularniejszych atrakcji Berlina, przejdzie gruntowny remont. Kultowe miejsce, gdzie podziwiać można Ołtarz Pergamoński czy Bramę Isztar, będzie zamknięte do 2037 roku. Wówczas kolosalny budynek zostanie całkowicie odnowiony, renowację przejdą także dzieła sztuki, a niektóre z nich trafią do miejsc, z których pochodzą.

To ostatnia szansa na zwiedzanie Muzeum Pergamońskiego przed remontem. Nie jest to jednak zwykłe "przemalowanie ścian", a gruntowna renowacja, która potrwa blisko 14 lat. Jeśli zatem jest to na twojej liście marzeń, lepiej się pośpiesz! W 2037 roku miejsce będzie nie tylko odnowione, ale także uszczuplone o niektóre dzieła sztuki i pamiątki historyczne. 

Muzeum Pergamońskie w Berlinie będzie zamknięte przez 14 lat

Jedną z najbardziej rozpoznawalnych placówek muzealnych na całym świecie jest berlińska perełka zwana Muzeum Pergamońskim. To miejsce, gdzie podziwiać możemy bogatą kolekcję sztuki i architektury Bliskiego Wschodu, ale także cenne pamiątki czy historyczne dzieła. Zwiedzanie zbliża się jednak ku końcowi i to na długi czas, bowiem już w październiku 2023 instytucja zostanie zamknięta z powodu koniecznych prac remontowych. Renowacja i odnawianie budynku potrwa aż 14 lat, dlatego warto się pośpieszyć z wcześniejszym zakupem biletów, a te sprzedają się jak ciepłe bułeczki! 

Ów perełka nie jest przypadkowa, tak jak Berlin nieprzypadkowo nazywany jest "miastem muzeów". Kluczowym skupiskiem najwybitniejszych dzieł jest Wyspa Muzeów - największy taki kompleks na świecie, który w 1999 roku wpisany został na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W jego skład wchodzą: 

  • Muzeum im. Bodego,
  • Nowe Muzeum,
  • Stara Galeria Narodowa,
  • Stare Muzeum,
  • Muzeum Pergamońskie.

Skarbem nie tylko dla berlińczyków, ale i europy, jak i całego świata jest właśnie Muzeum Pergamońskie. W murach kolosalnego budynku znajdziemy m.in. zbiór eksponatów sztuki starożytnej, w tym Ołtarz Pergamoński czy Bramę Isztar. Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Mieszkańcy czekali na to miejsce od dawna. Muzeum, w którym każda rzecz ma swoją historię

Wielkie Muzeum Pergamońskie przejdzie remont stulecia

Dokładnie 23 października 2023 r. Muzeum Pergamońskie w Berlinie zamknie swoje drzwi dla zwiedzających. Na powrót trzeba będzie "trochę" poczekać. Budynek otworzy się ponownie dopiero w 2037 roku. Remont pochłonie dużo czasu, podobnie jak renowacja dzieł, czy odsyłanie ich do kolebki skąd pochodzą. Warto dodać, że takie przedsięwzięcie (remontu) jest pierwsze od dekad - nic dziwnego, że czeka nam ogrom pracy. Jak przyznają władze słynnego muzeum, wymaga ono gruntownych prac modernizacyjnych. Z roku na rok kondycja strukturalna budynku jest w coraz gorszym stanie i wymaga natychmiastowej renowacji lub przebudowy. 

Jak komentuje Barbara Helwing, dyrektor Muzeum Sztuki Bliskiego Wschodu w rozmowie z Polsat News: "Remont jest po prostu konieczny, ponieważ mamy strasznie dużo problemów. Muzeum nie jest klimatyzowane, a to przecież standard w dzisiejszych światowych muzeach. Okna są nieszczelne, a instalacja elektryczna jest tutaj tak stara, że boimy się jej używać nawet do najprostszych czynności, takich jak sprzątanie i odkurzanie pomieszczeń wystawowych". 

Tak więc na ponowne zwiedzanie muzeum w całej okazałości przyjdzie nam poczekać do 2037 roku. Nieco wcześniej zostanie jednak udostępniona część północna i centralna, gdzie podziwiać będzie już można eksponaty. 

Więcej o: