Wakacje 2023. Smutne statystyki wypoczynku nad wodą. Życie straciło niemal sto osób

Ratownicy regularnie przypominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa podczas wypoczynku nad wodą. Niestety, liczba ofiar utonięć stale rośnie. Jak zachowywać się nad morzem lub jeziorem? Przypominamy i apelujemy o zachowanie zdrowego rozsądku.

Każdy kolejny dzień lata przynosi przykre informacje o utonięciach. Niestety statystyki z ostatnich lat nie wydają się być obiecujące. W zeszłym roku padły kolejne rekordy ofiar, a tego lata nad wodą życie straciło już niemal 100 osób. Świadomość zagrożeń oraz znajomość podstawowych zasad może uratować życie kolejnych potencjalnych ofiar. Szczegółowo wyjaśniamy jak zachowywać się nad wodą i w jakich przypadkach pod żadnym pozorem nie wchodzić do wody. Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo "Młodość nie zwalnia z myślenia". Spot edukacyjny pomorskiej policji

Statystyki utonięć dają do myślenia. Najwięcej ofiar nad jeziorami i rzekami

Według danych Polskiej Policji, tego lata życie nad wodą straciło 98 osób. W czerwcu 2023 utonęło 48 osób, zaś w lipcu do tej pory odnotowano 50 przypadków utonięć. Są to jednak dane wstępne i nie wiadomo, w których zbiornikach wody najczęściej dochodziło do wypadków, oraz w jakim przedziale wiekowym była większość ofiar.

Warto się jednak przyjrzeć statystykom z zeszłych lat. W 2022 roku na terenie Polski odnotowano 444 wypadki tonięć, z czego 419 okazało się śmiertelnych. Wśród zatrważającej liczby ofiar tylko 47 z nich to kobiety. Najczęściej do śmiertelnych wypadków nad wodą dochodziło nad jeziorami, bo aż 105 przypadków wydarzyło się właśnie tam. Z kolei najliczniejszymi grupami ofiar, były osoby w przedziale wiekowym powyżej 50 lat (203 przypadki utonięć), oraz osoby w wieku od 31 do 50 lat (140 przypadków utonięć). Dodatkowo więcej niż ćwierć ofiar przed wejściem do wody spożywało alkohol. 

Każdego roku największe żniwa zbierają przede wszystkim kąpieliska niestrzeżone. W ciągu ostatnich trzech lat umiera tam nieco ponad 60 ofiar każdego roku. W 2019 liczba ta wyniosła 72 osoby, zaś w 2018 na niestrzeżonych kąpieliskach zmarło 80 osób. Utonięcie w takim miejscu spowodowane jest często brakiem wyraźnie wydzielonej przestrzeni do kąpieli, osłonionej bojami, oraz brak ratowników na miejscu. Choć wejście do wody w tak ustronnym i nieco dzikim miejscu może wydawać się kuszące, to często jest również zdradliwe.

Zasady bezpiecznego wypoczynku nad wodą. Pamiętaj o nich każdego dnia

Każdego roku, zanim jeszcze zacznie się sezon wakacyjny, ratownicy oraz media przypominają o tym jak zachowywać się nad wodą, by nie stwarzać zagrożenia dla siebie oraz innych. Bezpieczny wypoczynek to priorytet, a z myślenia na wakacjach nie jest zwolniony absolutnie nikt. Nastolatkowie i dorośli są odpowiedzialni za siebie, zaś rodzice i opiekunowie dodatkowo za swoje pociechy. Jak zachowywać się na terenie kąpieliska? Te zasady to absolutna podstawa do zapamiętania na całe życie:

  • Pływaj w miejscach do tego wyznaczonych - najbezpieczniej jest tam, gdzie ratownicy WOPR. Wyznaczone kąpieliska są stale pod nadzorem wyszkolonych ratowników lub Policji Wodnej, woda jest badana pod kątem występowania szkodliwych substancji lub zakwitu sinic, a do tego teren bezpiecznej przestrzeni wodnej jest często zaznaczony bojami. Podczas pobytu w wodzie nie popychaj innych plażowiczów, ani nie chlap na nich wodą. 
  • Nie wchodź do wody po alkoholu - niestety po alkoholu nasze ruchy potrafią być upośledzone, podobnie jak poczucie równowagi i kondycja organizmu. Dodatkowo alkohol sprzyja brawurowym zachowaniom, które potrafią skończyć się tragicznie. Każdego roku ponad ćwierć utonięć dotyczy ofiar spożywających alkohol przed wejściem do wody. Warto o tym pamiętać.
  • Dostosuj się do pogody - wchodzenie do wody podczas burzy, ulewy, silnego wiatru lub innych załamań pogody jest skrajnie nieodpowiedzialne. Prądy wody mogą szybko się zmienić i doprowadzić do utonięcia pływających wczasowiczów. Jeśli wybieramy się w rejs żaglówką, należy wcześniej sprawdzić pogodę, najlepiej u kilku źródeł, by mieć pewność, że nic nas nie zaskoczy w trakcie pływania.
  • Przed wejściem do wody sprawdź jej temperaturę - pod żadnym pozorem nie wskakuj do zimnej wody, bez wcześniejszego ochlapania skóry. Nagrzane od przebywania na słońcu ciało wrzucone bez przygotowania do lodowatej wody to przepis na wstrząs termiczny. W takim wypadku łatwo o omdlenia i zasłabnięcia, które w wodzie są bardzo niebezpieczne. Wchodząc do zbiornika wodnego najlepiej stopniowo zanurzać kolejne partie ciała.
  • Nie spuszczaj dzieci z oka - rodzice nad wodą muszą zadbać nie tylko o siebie, ale również o swoje pociechy. Najlepiej gdy dzieckiem zajmują się conajmniej dwie osoby, by mieć pewność, że nawet na chwilę nie będzie poza kontrolą opiekunów. Puszczanie maluchów samopas nie będzie dobrym pomysłem, a do wody zawsze powinniśmy wchodzić razem z dzieckiem, pilnując by nie zachłysnęło się wodą. Podczas pływania łódką lub żaglówką pamiętajmy o zakładaniu dzieciom kamizelek ochronnych.
  • Przestrzegaj regulaminu kąpieliska - dzięki temu unikniesz nieprzyjemności oraz zadbasz o bezpieczeństwo swoje, oraz innych. Pamiętaj o tym, by zawsze patrzeć na kolor flagi, a w razie wątpliwości pytać bezpośrednio ratowników, czy wejście do wody jest bezpieczne. Nie utrudniaj również wypoczynku innym. Nawet jeśli nie jest to zakazane, to z pewnością głośna muzyka, krzyki i dym papierosowy nie będą mile widziane.
  • Dbaj o siebie i innych - choć każdy jest odpowiedzialny przede wszystkim za siebie, to zwracaj również uwagę na zachowanie innych. Czasem szybka reakcja kogoś obcego może uratować innemu wczasowiczowi życie. Zawsze miej oczy dookoła głowy.

Podczas pobytu na plaży pamiętaj również o ochronie przed słońcem. Za każdym razem wybierając się nad wodę zabieraj ze sobą butelkę wody, nakrycie głowy oraz okulary przeciwsłoneczne. Dodatkowo chroń skórę kremami z filtrem SPF. Dzięki temu wakacje spędzisz bezpiecznie, a wspomnieniem nie będzie spalona od słońca skóra, czy przebyty udar cieplny. Wypoczywaj z głową!

Więcej o: