Temperatura wody w Morzu Bałtyckim. Najnowsze pomiary zdradzają, gdzie woda jest najcieplejsza

Morze Bałtyckie nie należy do czołówki najcieplejszych akwenów na świecie. Każdy, kto choć raz wypoczywał na jednej z polskich plaż, dobrze wie, że rodzime warunki dalece odbiegają od tych panujących choćby nad Morzem Śródziemnym. Niemniej jednak, Polacy z przyjemnością wybierają nadbałtyckie kurorty jako miejsce swojego urlopu. W podjęciu decyzji często pomaga im informacja o aktualnej temperaturze wody w danych kąpieliskach.

Wybierając miejsce na wakacyjny wyjazd, często bierzemy pod uwagę liczne czynniki. Analizujemy ceny, potencjalne atrakcje, a także warunki pogodowe. Turyści, którzy udają się w tym roku nad Morze Bałtyckie, powinni wcześniej sprawdzić nie tylko temperaturę powietrza, ale i wody. Informacja ta może bowiem zaważyć na tym, które kąpielisko okaże się dla nas najlepsze.

Zobacz wideo Prąd rozrywający wciąga w głąb morza. Bądź uważny, gdy jesteś na plaży

Temperatura wody w wybranych stacjach Morza Bałtyckiego. Gdzie najcieplej?

Synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikowali niedawno raport dotyczący temperatury wody na niektórych stacjach hydrologicznych. Dane podają, jak ciepła jest woda w wybranych polskich jeziorach, zalewach, cieśninach oraz w morzu. Stan na poniedziałek, 17 lipca, wskazywał, że w czołówce najcieplejszych kąpielisk w Polsce znalazły się: Gdynia (20,4 st. Celsjusza), Hel (20,5 st. Celsjusza) oraz Puck (21,8 st. Celsjusza). 

Najwyższą temperaturę wody odnotowano w Łebie, gdzie pomiar wskazał równe 22 st. Celsjusza, czyniąc tamtejsze kąpielisko najcieplejszym na terenie Polski. Najcieplejsze jeziora to z kolei jezioro Jeziorak w województwie warmińsko-mazurskim (24,5 st. Celsjusza), Sławskie w województwie lubuskim (24,6 st. Celsjusza) oraz Gopło w warmińsko-mazurskim (24,8 st. Celsjusza).

Gdzie woda w Morzu Bałtyckim jest najczystsza?

Nie tylko temperatura wody jest istotnym czynnikiem, który decyduje o wyborze danego kąpieliska. Choć polskie morze nie zachwyca krystalicznie czystą przejrzystością ani turkusowym odcieniem, to nie radzimy go skreślać z wakacyjnych destynacji. Niektóre z rodzimych kąpielisk zostały wyróżnione certyfikatem Błękitnej Flagi, który otrzymują jedynie najczystsze plaże i mariny w Europie.

W 2022 roku 41 polskich kąpielisk zostało odznaczonych Błękitną Flagą, w tegorocznym sezonie natomiast uhonorowano 29 kąpielisk i 5 marin. Są to m.in. Kąpielisko morskie Świnoujście-Uznam, Kąpielisko morskie Dziwnów, Kąpielisko Grzybowo, Kąpielisko morskie Kołobrzeg Zachód „Plaża TRM" oraz Marina Yacht Park w Gdyni. Wczasowicze, którzy zdecydują się wypocząć w jednym z tych miejsc, mogą być pewni, że czeka ich czyste i schludne plażowanie. Więcej podobnych tematów znajdziesz na Gazeta.pl

Więcej o: