Więcej wiadomości przeczytasz na Gazeta.pl.
Uzdrowisko w Kopalni Soli "Wieliczka" funkcjonuje od 2011 roku, jednak zbawienne dla zdrowia właściwości tego miejsca odkryto znacznie wcześniej. Doktor Feliks Boczkowski zauważył, że wieliccy górnicy dużo rzadziej zapadają na schorzenia płuc niż górnicy węglowi. Jak czytamy na stronie kompleksu, to z jego inicjatywy w 1839 roku powstał w Wieliczce zakład kąpielowy, który proponował kąpiele solankowe, kąpiele z użyciem mułów solnych oraz inhalacje. Z kolei doktor Mieczysław Skulimowski zapoczątkował w 1958 roku leczenie przy wykorzystaniu dobroczynnych właściwości klimatu solnych podziemi. Dziś dzięki nim w Kopalni Soli Funkcjonuje pierwsze w Polsce i drugie na świecie podziemne uzdrowisko.
Kuracja w Wieliczce skierowana jest dla osób, które mają dolegliwości o charakterze pulmonologicznym, laryngologicznym oraz alergologicznym. Światowej sławy lekarze i specjaliści, którzy współpracują z uzdrowiskiem, specjalizują się w leczeniu astmy oskrzelowej o różnej etiologii, POCHP z towarzyszącym rozstrzeniem oskrzeli oraz wszelkich nawracających, przewlekłych chorób górnych i dolnych dróg oddechowych, na tle alergologicznym, a także zapalnym.
Nawet krótki pobyt w sanatorium może zaowocować zmniejszeniem częstotliwości zapadania na infekcje, ogólną poprawą funkcjonowania układu oddechowego, a także wyeliminować lub zmniejszyć kaszel i duszności. W ofercie kompleksu znajduje się także rehabilitacja dolegliwości towarzyszących, np. zaburzenia emisji głosu, czy schorzeń ściany klatki piersiowej i kręgosłupa. Nie zawsze jednak pobyt musi być motywowany dolegliwościami. Uzdrowisko odwiedzane jest także przez turystów, którzy pragną się zrelaksować i skorzystać z oferty zabiegów leczniczo-rehabilitacyjnych.
Z podziemnego uzdrowiska w Wieliczce mogą skorzystać zarówno osoby ze skierowaniem, jak i te, które go nie posiadają. Osoby, które mają skierowanie od lekarza specjalisty poradni pulmonologicznej, laryngologicznej, alergologicznej, rehabilitacji medycznej lub pediatrycznej mogą wziąć udział w programie obejmującym od 14 do 24 2,5 godzinnych pobytów dziennych. Pozostali mogą skorzystać z oferty pobytów płatnych.