8-latka nie wpuszczono na pokład samolotu. Rodzinne wakacje przeleciały koło nosa, przez drobny błąd

Sezon wakacyjny w pełni, a co się z tym wiąże, Polacy masowo wyjeżdżają na zagraniczne wakacje. Można to mocno odczuć nie tylko na gorących plażach, ale i w biurach paszportowych. Niestety nie wszyscy w tym roku pamiętali o sprawdzeniu ważności dokumentów. Ofiarą takiego niedopatrzenia padła jedna rodzina, która szykowała się na wakacje marzeń w Bułgarii.

Wybierasz się na zagraniczne wakacje? Lepiej zawczasu przejrzyj wszystkie dokumenty. Wyjeżdżając z kraju, warto mieć przy sobie ważny paszport lub dowód osobisty, a lecąc do niektórych państw, jest to wręcz konieczność. Konsekwencje beztroskiego podejścia mogą być opłakane, szczególnie jeśli spadną na nas jak grom z jasnego nieba. Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Paszport i dowód dla dziecka - jak wyrobić?

8-latek nie mógł wejść na pokład samolotu. Przykre konsekwencje niedopatrzenia

8-letni chłopiec wraz z mamą mieli udać się na leniwe wakacje pod bułgarskimi palmami. Planowali od wielu tygodni, że ten czas spędzą za granicą w hotelu z basenem i będą błogo odpoczywać po całym roku szkolnym. Mieli zarezerwowaną wycieczkę do Warny, jednak nie spodziewali się, że ich stopy nie staną tam nawet na chwilę. Spakowani i gotowi do lotu przyjechali na lotnisko w Balicach. Tu zaś wylał się na nich kubeł zimnej wody. Na wakacje nie pojadą, a wszystko przez niedopatrzenie matki dziecka. 

Podczas rutynowej kontroli funkcjonariusze Straży Granicznej zatrzymali chłopca i przekazali matce, że nie mogą wpuścić go na pokład. Wszystko przez nieważne dokumenty. To właśnie wtedy matka chłopca uświadomiła sobie, że przed wyjazdem nie przejrzała paszportów i zupełnie beztrosko pojechała z walizkami na lotnisko. Być może udałoby im się mimo wszystko wyjechać, jednak 8-latek nie miał żadnego innego dokumentu tożsamości, który uprawniałby go do przekroczenia granicy. Rodzina wróciła więc z powrotem do domu, a plany wakacyjne zostały w sferze marzeń.

Funkcjonariusze Straży Granicznej apelują do wczasowiczów

O całym wydarzeniu można przeczytać we wpisie na stronie internetowej Karpackiego Oddziału Straży Granicznej. Jak się okazuje, takie sytuacje zdarzają się o wiele częściej, niż powinny. Tym samym wiele osób przez niedopatrzenie swoje lub bliskich muszą rezygnować z wymarzonych wyjazdów. Upomina się, by odpowiednio wcześniej sprawdzać datę ważności swoich dokumentów. Zarówno w przypadku wyrabiania paszportu, jak i dowodu osobistego, trzeba liczyć co najmniej 30 dni od złożenia wniosku do odebrania nowego dokumentu. Z tego powodu lepiej pilnować podobnych spraw na bieżąco, by nie czekać w stresie na wiadomość z urzędu, patrząc jednocześnie z niepokojem na kalendarz i nieuchronnie zbliżającą się datę wyjazdu.

Dodatkowo, dokumenty widniejące w rejestrze jako utracone w wyniku kradzieży czy zagubienia, są przez funkcjonariuszy zatrzymywane

- możemy przeczytać przypomnienie. Warto więc upewnić się, że dokumenty są ważne nie tylko pod względem samej daty ważności. Nigdy nie wiadomo, kiedy zdarzy nam się o czymś zapomnieć, a szkoda za własny błąd przypłacić wakacjami z bliskimi. 

Więcej o: