Zakwit sinic w Bałtyku. Tu powiewa zielona flaga. Te kąpieliska pozostają otwarte [MAPA]

Ten uciążliwy problem wraca latem niczym bumerang i tym samym niweczy plany wielu turystów. Mowa tu o zakwicie sinic w Bałtyku - jeszcze we wtorek, 11 lipca zamknięto z tego powodu kilkanaście kąpielisk. Sanepid jednak uspokaja, a my wyjaśniamy, gdzie można się kąpać.

Kolejne kąpieliska wyłączone z użytku. Wszystko przez obecność sinic. Nad Bałtykiem zamknięto kilkanaście kąpielisk. Po zbadaniu wody przez sanepid wiadomo już, gdzie można spokojnie wchodzić do wody. Mapka jasno obrazuje miejsca, w których powiewa czerwona flaga i te, gdzie nie trzeba się przejmować problematycznymi sinicami. 

Zakwit sinic w Bałtyku 2023 r. W tych miejscach omijaj wodę 

Niestety, ale jak co roku turyści odwiedzający Bałtyk dotknięci są zakwitem sinic. Czynnikami, które wpływają na ich zakwit, są m.in. temperatura wody powyżej 16-20 stopni Celsjusza, obecność soli biogenicznych czy słaby wiatr oraz brak opadów

Nad polskim wybrzeżem można spotkać aż trzy gatunki sinic - Nodularia spumigena, Aphanizomenon flosaquae i Dolichospermum spp. Każda odmiana niesie za sobą zagrożenie dla człowieka. Po kontakcie z sinicami czeka nas gorączka, wymioty, biegunka czy wysypka na skórze. 

Zakwit sinic spowodował 11 lipca br. zamknięcia aż 11 kąpielisk. Po tym jak w serwisie Głównego Inspektoratu Sanitarnego umieszczono wyniki próbek, na niektórych zagrożenia już nie ma. Jedynym miejscem na dzień 12 lipca gdzie powiewa czerwona flaga, jest plaża w Mechelinkach (powiat pucki). Jak możemy przeczytać na stronie sanepidu: "we wszystkich nadbałtyckich kąpieliskach można się kąpać. Sanepid zdjął zakazy z 11 plaż w Gdyni i Sopocie, które obowiązywały jeszcze w środowy poranek". 

Zobacz wideo Prąd rozrywający wciąga w głąb morza. Bądź uważny, gdy jesteś na plaży

W tych miejscach nad Bałtykiem można spokojnie się kąpać

Mapa zamieszczona poniżej pokazuje, gdzie bezpiecznie można pływać w Bałtyku. Jak na dłoni widać jednak jedyny czerwony punkt o, którym wcześniej już wspominaliśmy - Mechelinki. 

Sinice w BałtykuSinice w Bałtyku Screen - sk.gis.gov.p

Czy grozi kąpiel w wodzie z sinicami? Pierwsze symptomy, jakie możemy zaobserwować na naszej skórze, to wysypka i świąd. Później pojawiają się wymioty, biegunka, zapalenie spojówek i np. gorączka wraz z bólami mięśni. W ekstremalnych przypadkach, zatrucie wskutek kontaktu z sinicami może doprowadzić nawet do śmierci.

Kąpiel w akwenie zanieczyszczonym tymi organizmami może być fatalna w skutkach, więc należy bezwzględnie stosować się do komunikatów Głównego Inspektoratu Sanitarnego, a po kontakcie z sinicami, zgłosić się do najbliższego lekarza. 

Więcej o: