Niemcy wypowiedzieli się pochlebnie o Polsce. Oczywiście nie chodzi o politykę, a o piękne i piaszczyste plaże

Cudze chwalicie, swojego nie znacie. Polacy często z rozmarzeniem myślą o egzotycznych plażach i wakacjach nad ciepłym Adriatykiem, podczas gdy nasi zachodni sąsiedzi zachwycają się tym, co mamy pod nosem. To właśnie Niemcy docenili polskie plaże, a na szczególnie wyróżnienie zasłużyło aż sześć z nich.

Nie każdy turysta marzy o wypoczynku pod palmami. Niektórych urzeka nieco inna sceneria, pełna wydm, klifów i sosnowych lasów. Polskie wybrzeże można śmiało uznać za powód do dumy. Większość plaż jest czysta, szeroka, a pogoda w ostatnich latach dopisuje bez zarzutu. Nic dziwnego, że aż sześć kąpielisk wymieniono w niemieckim "Die Welt" jako miejsca warte odwiedzenia. Według ankietowanych Niemców, mogą one konkurować z włoskimi plażami i kąpieliskami w gorącej Hiszpanii. Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Grodzenie - fenomen polskiej kultury? Socjolog: Przestrzeń publiczna należy do tego, kto ją zawłaszczy

Ruchome wydmy w Łebie robią wrażenie

Zarówno Niemcy, jak i Polacy doceniają to naturalne zjawisko. Ruchome wydmy w Łebie każdego roku przyciągają setki turystów. Trudną drogę na polską pustynię przebywają nawet pary młode z fotografami, by uwiecznić swoją miłość w trakcie ślubnych sesji właśnie tam. Ze szczytu najwyższej wydmy, która liczy sobie 42 metry wysokości, widać z jednej strony wzburzony Bałtyk, a z drugiej rozciągającą się wodę jeziora Łebsko. Takich widoków mogą nam pozazdrościć wszyscy Europejczycy. Również w samej Łebie i jej okolicy nie brakuje czystych i szerokich plaż, na których możemy odetchnąć po całym dniu zwiedzania. Jeśli nie lubimy zatłoczonych miejsc, tuż po drugiej stronie portu znajduje się dzika plaża. Tam zamiast parawanów i krzyczących dzieci spotkamy jedynie właścicieli psów, które z reguły ganiają za patykami wyrzuconymi z morza.

Ruchome Wydmy w ŁebieRuchome Wydmy w Łebie Materiały redakcji Gazeta.pl

Bursztynowa Ustka

Ustka, podobnie jak Władysławowo, jest jednym z najpopularniejszych kurortów nad polskim morzem. Szerokie i czyste plaże urzekły, jak widać, również Niemców. Piach w Ustce jest delikatny i drobny, więc można zapomnieć o bolesnych otarciach na skórze po całym dniu plażowania. Ponadto to między innymi tu dostaniemy najpiękniejsze bursztyny, które są symbolem Bałtyku. Śmiałkowie mogą spróbować własnych sił w poszukiwaniu bałtyckiego skarbu, ale wówczas należy udać się na wybrzeże jesienią lub zimą.

Hel dla miłośników sportu

Niemcy wyróżnili również Półwysep Helski. Co urzekło naszych zachodnich sąsiadów? Przede wszystkim Zatoka Gdańska i możliwość uprawiania sportu. Każdy, kto choć raz przejechał trasę z Władysławowa na Hel, niezależnie czy zrobił to samochodem, czy też rowerem, wie jakie widoki czekają go po drodze. Gdy tylko dopisuje pogoda, a wiatr przybiera na sile, Zatoka Gdańska zamienia się w kolorowy punkt na mapie. Latem roi się tu od kitesurferów i windsurferów, a w Kuźnicy i Jastarni odbywają się zawody dla wodnych sportowców. Atmosfera jest tu niepowtarzalna, niczym z australijskiego filmu o surferach, słonecznym wybrzeżu i beztroskich wakacjach.

 

Raj kuracjuszy, czyli uwielbiany Kołobrzeg

Kołobrzeg słynie przede wszystkim jako miasto kuracjuszy. Na miejscu znajdziemy wiele prestiżowych i renomowanych sanatoriów. Jeszcze w XIX wieku z dobrodziejstw tutejszych wód solankowych korzystali sami Prusowie. Odległość do Kołobrzegu z Niemiec jest o wiele mniejsza, niż do Ustki, czy Helu, dlatego też na miejscu można często usłyszeć charakterystyczny niemiecki dialekt z Meklemburgii. Bogatych turystów przyciągają również liczne hotele, mogące pochwalić się pięcioma gwiazdkami. Co jednak urzekło Niemców? Miejscowe plaże, szerokie i czyste, oraz promenada, która prowadzi z samego centrum, aż do pobliskich miejscowości. To prawdziwy raj dla rowerzystów.

Sopot, czyli plaże, które nigdy nie śpią

Niemcy wyróżnili również Sopot i miejscowe plaże, które według miejskich legend zawsze tętnią życiem. Nie da się ukryć, że Sopot to najbardziej imprezowa część Trójmiasta. Wśród turystów najłatwiej dostrzec nastolatków i młodych dorosłych, którzy wybierają się tu z przyjaciółmi, by spędzić wakacje życia. Również zachodnim sąsiadom przypadły do gustu lokalne kąpieliska oraz eleganckie hotele. W końcu nie tylko młodzież znajdzie tu dla siebie miejsce, ale również osoby, które chcą zaznać odrobiny luksusu z widokiem na Bałtyk.

Plaża w SopociePlaża w Sopocie Plaża w Sopocie/ Fot. Shutterstock/nikonka1

Majestatyczne klify w Międzyzdrojach

To tu Niemcy mają najbliżej i ochoczo korzystają z tego od lat. Drogę z łatwością mogą pokonać samochodem, a potem pozostaje im jedynie cieszyć się urokami tego niewielkiego miasta nad samym morzem. Międzyzdroje położone jest na wyspie Wolin i może pochwalić się malowniczym terenem. Będąc na miejscu, warto odwiedzić Woliński Park Narodowy. Znajdziemy tu majestatyczne klify, gęste lasy bukowe i rezerwat żubrów. Takich atrakcji nad polskim morzem nie ma wiele i doceniają to nie tylko rodacy, ale także zachodni sąsiedzi. Możemy być zadowoleni z popularności rodzimego wybrzeża wśród europejskich turystów. Bałtyk zdecydowanie zasługuje na swoją sławę.

Więcej o: