Pierwsza na świecie strefa bez telefonów jest w Europie. "Nie powinniśmy być ciągle przyklejeni do ekranów"

W dzisiejszych czasach trudno nam się oderwać od smartfonów - nawet na wakacjach. Czas wolny spędzamy wpatrzeni w ekrany, przeglądając media społecznościowe i fotografując wszystko dookoła. Dlatego tak dobrze czasami zrobić sobie cyfrowy detoks. Od tego lata jest to możliwe na fińskiej wyspie Ulko-Tammio, która postanowiła wprowadzić politykę "bez telefonu".

Jeśli marzy wam się odpoczynek od zgiełku miasta - doskonale trafiliście. Szczególnie że od teraz turyści będą mogli cieszyć się pięknem natury bez zbędnych rozpraszaczy. Goście odwiedzający urzekającą fińską wyspę Ulko-Tammio będą proszeni o pozostawienie telefonów w kieszeniach. Wszystko za sprawą nowego "zakazu" korzystania ze smartfonów. 

Zobacz wideo Tablety i smartfony nie służą dzieciom

Wyspa wolna od smartfonów

Wyspa Ulko-Tammio postanowiła walczyć z uzależnieniem od urządzeń elektronicznych i zaproponowała nietypowe rozwiązanie. Od teraz turyści są zachęcani do wyłączenia smartfonów i skupienia się na naturze. Oczywiście inicjatywa jest całkowicie dobrowolna, a całym obszarze działa dostępna dla wszystkich sieć komórkowa. 

Wyspa Ulko-Tammio, położona u wybrzeży Hamina, będzie tego lata obszarem wolnym od telefonów. Chcemy nakłonić wczasowiczów do wyłączenia inteligentnych urządzeń i zatrzymania się oraz cieszenia się wyspą

- tłumaczył Mats Selin, ekspert ds. turystyki wyspiarskiej w Visit Kotka-Hamina cytowany przez "The Mirror".

Terhi Mustonen, psycholog z organizacji pozarządowej Sosped zwróciła uwagę, że temat uzależnień od technologi jest poważny, a ludzie mają kłopot z odprężeniem nawet na wakacjach. Jej zdaniem nawet krótki cyfrowy detoks może poprawić nasze samopoczucie, a także pomóc w złagodzeniu objawów niepokoju i depresji. "Ludzie nie powinni być cały czas przyklejeni do ekranów" - dodała. 

Wyjątkowa wyspa u wybrzeży Finlandii

Ulko-Tammio jest urokliwą wyspą (będąca równocześnie Parkiem Narodowym) położoną na Morzu Bałtyckim, u wybrzeży Finlandii. To prawdziwa ostoja dla miłośników spokoju i natury! Czekają tu na was malownicze nadmorskie wioski, liczne szlaki turystyczne, a także tereny zielone. Wyspa nie jest zamieszkana przez człowieka, za to jest domem dla rzadkich gatunków ptaków oraz innych zwierząt. Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: