Tą perłą znad Bałtyku zachwyca się świat. Dla turystów to istny raj na ziemi

Osoby mieszkające w okolicy Półwyspu Helskiego zwykli nazywać go początkiem Polski - i nie lubią, gdy ktoś mówi odwrotnie. Wymiennie używa się takich fraz jak "cud natury" czy "prawdziwa perła" - wydaje się bowiem, że ten zakątek zdecydowanie wyróżnia się spośród innych na mapie naszego kraju.

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Półwysep Helski, nazywany również Mierzeją Helską to bez wątpienia jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc na mapie Polski. Wąski pasek terenu przypominający kosę ciągnie się przez 35 kilometrów. Od północy otoczony jest Morzem Bałtyckim, a od południa Zatoką Pucką. Niektórzy twierdzą, że to jedno z najciekawszych miejsc w naszym kraju - trudno się z tym nie zgodzić. Zwłaszcza że zachwyca piaszczystymi, szerokimi plażami, bajkowymi widokami i bogactwem atrakcji turystycznych. 

Zobacz wideo Prąd rozrywający wciąga w głąb morza. Bądź uważny, gdy jesteś na plaży

Niegdyś przyjeżdżali tu najsłynniejsi artyści

Wszystko zaczęło się od siły prądów i fal morskich, które z pomocą zachodnich wiatrów gromadziły za przylądkiem Rozewie masy piasku. Z morza zaczęły wyrastać pojedyncze wysepki, z czasem tworząc piaskowy wał. Już 500 lat p.n.e. na tym terenie pojawiły się ludy kaszubskie, zajmujące się głównie rybołówstwem, żeglugą i handlem. Przez lata burzliwa historia czyniła ten obszar mniej lub bardziej bezpiecznym. W końcu jednak, w 1918 roku, rozpoczął się złoty wiek Mierzei Helskiej

 

Na wakacje przyjeżdżały tu najważniejsze elity z Polski. Helskie kurorty zachwycały głównie pisarzy, muzyków, ale i polityków. Na jakiś czas region ten zamienił się w istną sielankę - aż do czasów II wojny światowej. - Hel odegrał bardzo ważną rolę w kampanii wrześniowej - żołnierze bronili się tu aż do 2 października 1939 r. - czytamy na stronie hel.pl. Obecnie odzyskał swoją świetność, stając się jednym z ulubionych miejsc urlopowych Polaków. 

Jeden z najbardziej zdumiewających półwyspów świata

Turyści, którzy decydują się na wypoczynek w tym regionie, mogą spodziewać się przede wszystkim bajkowych widoków, niezatłoczonych, szerokich plaż i licznych atrakcji, które urozmaicają pobyt. Dla wielu to istny raj na ziemi; wrażenie robi sam widok piaszczystej kosy, która odchodzi od lądu i wbija się w głąb Bałtyku.

Specyficzne położenie Mierzei sprawia, że w jednym miejscu możemy podziwiać dwa zupełnie różne krajobrazy; typowo morski od strony otwartego morza oraz śródlądowy po stronie zatoki. Wydaje się, że wszystkie te walory zostały docenione również przez turystów zza granicy. Amerykański serwis The World Geography wyróżnił bowiem Półwysep Helski, umieszczając go na 6. miejscu w rankingu najbardziej zdumiewających półwyspów świata. 

Największe atrakcje turystyczne regionu 

Półwysep Helski jest istnym rajem dla miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku - zwłaszcza dla fanów sportów wodnych. Wzdłuż Mierzei poprowadzono również ścieżkę rowerową, dzięki czemu można zwiedzić najciekawsze zakątki. Z kolei najpopularniejszym miastem w regionie jest, rzecz jasna, Hel. Będąc w okolicy, warto przejść się na cypel, czyli koniec Półwyspu i podziwiać potęgę i bezkres Bałtyku. Ponadto podróżni powinni również zwrócić szczególną uwagę na:

  • Jastarnię - to spokojna miejscowość znajdująca się na Mierzei Helskiej. Znajdziemy tu m.in. latarnię morską i bunkry z okresu II wojny, a także Chatę Rybaka,
  • Juratę - to modny kurort nadmorski,
  • Chałupy, 
  • Nadmorski Park Krajobrazowy - to jeden z najstarszych parków krajobrazowych w Polsce,
  • Rezerwat Przyrody Helskie Wydmy.
Więcej o: