TPN zamyka popularne szlaki do odwołania. "Przeszli się wczoraj i zobaczyli, że remont potrzebny"

Turyści planujący górskie wycieczki w Tatry będą musieli liczyć się z utrudnieniami. Tatrzański Park Narodowy właśnie poinformował o zamknięciu popularnych szlaków turystycznych. Decyzja jest podyktowana kwestiami bezpieczeństwa, jednak nie wszyscy turyści wykazują zrozumienie.

We wtorek, 4 lipca Tatrzański Park Narodowy poinformował w komunikacie, że w Tatrach będą przeprowadzane prace remontowe. Jako pierwszy zamknięty zostanie w obu kierunkach czerwony szlak na odcinku Skrajny Granat - przełęcz Krzyżne. Wymiana sztucznych ułatwień na Orlej Perci rozpocznie się 10 lipca, a ruch turystyczny będzie wstrzymany do odwołania. 

Zobacz wideo Czy wiesz, jak wzywać pomoc w górach?

Szlaki w Tatrach zamknięte do odwołania

Utrudnienia dotkną również turystów, którzy planowali przejście czerwonym szlakiem na odcinku przełęcz Zawrat - Świnica. Rozpoczęcie remontu w miejscu obrywu pod Niebieską Turnią przewidziano na czwartek, 13 lipca. W zależności od pogody prace w tym miejscu powinny potrwać maksymalnie pięć dni. 

Zawsze staramy się, aby remonty miały jak najmniejszy wpływ na organizację ruchu turystycznego, ale ze względów bezpieczeństwa pewne niedogodności są nie do uniknięcia

- zaznaczył w komunikacie TPN.

Dodano, że ze względu na długo zalegającą pokrywę śnieżną przeprowadzenie prac jest możliwe jedynie w okresie letnim. Z kolei zmienna pogoda uniemożliwia wskazanie dokładnych terminów zakończenia prac. 

Utrudnienia w Tatrach. Turyści narzekają

TPN przeprosił za utrudnienia i zaapelował do turystów o stosowanie się do poleceń służb terenowych. Jednak wielu internautów skrytykowało decyzję parku. Ich zdaniem tego typu informacje powinny być przekazywane z należytym wyprzedzeniem. 

 Z jednej strony was rozumiem, a z drugiej nie. Drugi rok z rzędu prowadzicie prace na Orlej, którą w tym roku chciałem przejść [...] Może, dopisze mi szczęście w następnym roku, o ile kolana wcześniej nie odmówią posłuszeństwa

- pisał jeden z komentujących. 

Przeszli się wczoraj i zobaczyli, że remont potrzebny... Bez przesady

- dodał inny. 

Chyba decyzję podjęto dużo wcześniej. Tylko po co informować skoro ludzie nie mogą przełożyć urlopu i kwater na tydzień przed urlopem... I tak przyjadą z musu skoro zaliczka przepada

- czytamy. 

Obecnie w Tatrach panuje duży ruch turystyczny, przez co na niektórych szlakach mogą tworzyć się zatory. W wyższych partiach gór wciąż panują zimowe warunki, a TPN apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności i zabranie ze sobą odpowiedniego sprzętu. Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: