Gdzie jechać na wakacje na własną rękę? Macedonia to nasz numer 1 w tym roku

Zastanawiasz się, gdzie jechać na wakacje na własną rękę? Możliwości są tak naprawdę nieograniczone. Warto jednak wybierać kierunki bezpieczne dla turystów podróżujących samodzielnie. Oraz wykupić odpowiednie ubezpieczenie.

Gdzie jechać na wakacje? – bezpieczeństwo najważniejsze

Zastanawiając się nad tym, gdzie jechać na wakacje, jeśli nie chcemy korzystać z oferty biur podróży, powinniśmy wybierać takie kierunki, które są bezpieczne dla turystów podróżujących na własną rękę. Są takie miejsca na świecie, gdzie zdecydowanie odradzane są samodzielne podróże oraz takie, gdzie wycieczka staje się możliwa w większej grupie. Sporo jest jednak kierunków, które sprawdzą się jako cel podróży zarówno osób wybierających wypoczynek zorganizowany, jak i tych, które preferują samodzielne podróże. Warto pamiętać, że samodzielnie zorganizowany wypoczynek to:

  • możliwość zwiedzania we własnym tempie,
  • szansa na odkrywanie miejsc niezwykłych (niekoniecznie popularnych atrakcji),
  • dostęp do lokalnej kultury,
  • możliwość skosztowania lokalnej kuchni,
  • elastyczne zarządzanie czasem,
  • niejednokrotnie spora oszczędność.

Aby zadbać o swoje bezpieczeństwo noclegi i bilety warto rezerwować korzystając ze sprawdzonych źródeł. Dobrze jest mieć ze sobą kserokopie swoich dokumentów i apteczkę. Wyjeżdżając do krajów egzotycznych należy przejść uprzednio zalecane szczepienia. Warto też zainwestować w dobre ubezpieczenie turystyczne.

Gdzie jechać na wakacje w Polsce?

Ci, którzy zastanawiają się, gdzie jechać na wakacje w Polsce, zazwyczaj rozważają typowe kierunki urlopowe: morze, góry lub Mazury. Czy można jednak taki wyjazd zorganizować na własną rękę, nie korzystając z ofert biur podróży czy pakietów oferowanych przez renomowane hotele? Oczywiście, i może być to doskonała przygoda! Jeśli więc wyjazd nad morze, to w miejsce wolne od tłumów. Na turystów poszukujących wytchnienia od zgiełku czeka m.in. Wisełka. Ta niewielka wieś położona jest na wyspie Wolin, zaledwie 10 km od Międzyzdrojów, a 30 km od Świnoujścia.

Woliński Park NarodowyWoliński Park Narodowy Fot. Cezary Aszkiełowicz / Agencja Wyborcza.pl

Można do woli spacerować, biegać czy jeździć rowerem po terenach Wolińskiego Parku Narodowego, popływać kajakiem czy rowerem wodnym po okolicznych jeziorach lub wypocząć na przestronnej plaży. Inną ciekawą lokalizacją nad morzem jest Mierzeja Wiślana, a szczególnie znajdujące się na niej Piaski. Miłośnicy górskich wędrówek też mogą znaleźć miejsca, gdzie wciąż jeszcze nie ma tłumów. Warto odwiedzić Beskid Żywiecki, z jego Babiogórskim Parkiem Narodowym, a przy okazji wstąpić do Żywca. Ucieczkę od tłumów zagwarantuje natomiast Beskid Niski, gdzie można podziwiać cerkwie, poznać kulturę Łemków i spędzić czas w Magurskim Parku Narodowym.

Zobacz wideo Jest czysty i zadbany? To tylko pozory. 7 najbrudniejszych rzeczy w pokoju hotelowym

Gdzie jechać na wakacje za granicę?

A gdzie jechać na wakacje za granicę? Na jedną z pierwszych samodzielnie organizowanych podróży można udać się na przykład na Bałkany. Stosunkowo niewielka odległość, którą można pokonać nawet samochodem, a także niezbyt wygórowane ceny to zalety, które warto rozważyć. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na Albanię, Bułgarię czy Chorwację, a może Macedonię lub Grecję, urlop na Bałkanach na własną rękę może okazać się strzałem w dziesiątkę.

ChorwacjaChorwacja iStock/iascic

Chorwacja kusi plażami i atrakcjami, ale równie interesująca wydaje się Bułgaria, z piaszczystymi plażami, monumentalnymi zabytkami i pięknymi krajobrazami. Nieco mniej popularna Albania kusi niezwykłymi widokami, bogatą historią oraz wyśmienitą kuchnią. W zestawieniu z nią Grecja jawi się jako kierunek mniej atrakcyjny z uwagi na popularność wśród turystów.

Gdzie warto jechać na wakacje w Polsce?

Gdzie warto jechać na wakacje w Polsce? Właściwie wszędzie. Polska ma wiele miejsc, które zasługują na uwagę. Osoby nastawione na zwiedzanie powinny pomyśleć o udaniu się do Krakowa i w jego okolice. Lista zabytków wartych obejrzenia w stolicy Małopolski jest długa, a atrakcji w okolicach też jest sporo.

Kraków jest jednym z najchętniej odwiedzanych przez turystów miejsc w Polsce.Kraków jest jednym z najchętniej odwiedzanych przez turystów miejsc w Polsce. zdjęcie ilustracyjne, Pixabay

Innym interesującym miastem, które dobrze jest odwiedzić, jest Gdańsk, tu jednak, podobnie jak w Krakowie, należy liczyć się z dużą liczbą turystów. Dlatego ciekawą propozycją może okazać się Toruń, z jego niepowtarzalną starówką i Żywym Muzeum Piernika. Stąd niedaleko do Osady Biskupin czy Borów Tucholskich.

Gdzie warto jechać na wakacje?

Jeśli nadal nie wiesz, gdzie jechać na wakacje, możesz zamknąć oczy i wskazać palcem dowolne miejsce na mapie. W Polsce jest wiele regionów, które naprawdę warto odwiedzić. W okolicach Elbląga i Iławy można np. udać się na wycieczkę statkiem po trawie – czyli po specjalnym systemie pochylni. W województwie małopolskim na odkrycie czeka Szlak Architektury Drewnianej. Południowa Polska to również Szlak Orlich Gniazd. Na odwiedziny czekają też: Szydłów, Reszel, Złotów, Świdwin, Sandomierz czy Kazimierz Dolny. A jeśli chciałbyś udać się poza granice Polski, pomyśl o wizycie u naszych południowych sąsiadów. Czechy to doskonałe miejsce na wyjazd na własną rękę. Na polskich turystów czeka tu wiele atrakcji, na czele z kosmopolityczną Pragą, w której każdy znajdzie coś dla siebie.

Zobacz też: Prawdziwe wrota do piekieł? Można je zobaczyć w Turkmenistanie

Więcej o: