Nie chcesz zgubić się w lesie? Leśnik radzi, o czym warto pamiętać. "Polskie lasy nie są dżunglą"

Lasy Państwowe opublikowały w mediach społecznościowych nagranie, w którym leśniczy radzi, co można zrobić, kiedy straci się orientację w lesie. Podpowiada, o czym warto pamiętać, wybierając się do lasu.

Wybierasz się do lasu na grzyby? Istnieje kilka ważnych spraw, o których należy pamiętać, kiedy planuje się taką wyprawę. Lasy Państwowe opublikowały nagranie, z którego można dowiedzieć się, jak poradzić sobie, kiedy straci się orientację w lesie. Jedna z nich jest szczególnie istotna. 

Zobacz wideo Start Wielkiej Wyprawy Maluchów do Monte Carlo

Pamiętaj o tym, a nie zgubisz się na grzybobraniu

Nadchodzi sezon na grzyby, dlatego wiele osób uda się do lasu w poszukiwaniu dorodnych okazów. Niestety wiele osób wciąż zapomina o podstawowych zasadach, jakie towarzyszą poruszaniu się po obszarach leśnych. Co można zrobić, jeśli się zgubi podczas takiego spaceru? Przydatnych wskazówek udziela pracownik Lasów Państwowych. Zwraca on uwagę na kilka ważnych kwestii. Przede wszystkim radzi, aby nie ulegać panice.

Polskie lasy nie są dżunglą.

- zaznacza leśnik. Dodaje też, że oprócz komarów nie czyha tam na nas praktycznie żadne poważne zagrożenie.

Leśniczy pokazał kilka przydatnych wskazówek. Przypomina też o podstawowych zasadach

Na stronie FB Lasów Państwowych można zobaczyć filmik, w którym leśniczy przypomina, aby, idąc do lasu, zawsze mieć ze sobą telefon komórkowy, dzięki czemu można łatwo zlokalizować swoje położenie. Poza tym dodaje, że najlepiej jest znaleźć szeroką, utwardzoną drogę, która pozwoli na szybsze wydostanie się z obszaru leśnego. 

Inną wskazówką, o której niewiele osób pamięta są charakterystyczne kamienie z oznaczeniami. Wytyczają one oddziały leśne. W podobny sposób mogą pomóc numery i oznaczenia na stosach drewna. Jak wyjaśnia leśniczy, wystarczy podać takie dane, kontaktując się z leśnikiem. W ten sposób pracownik Lasów Państwowych będzie mógł zlokalizować zagubioną osobę.

Warto pamiętać, że, wyruszając na grzyby czy na spacer do lasu, należy zachować zdrowy rozsądek. Jeśli już straci się orientację, lepiej nie panikować. Więcej podobnych artykułów znajdziecie na Gazeta.pl

Więcej o: