To jedna z najpiękniejszych plaż nad Bałtykiem. Okrzyknięto ją "polskim Dubajem"

Nie bez powodu okrzyknięto ją "polskim Dubajem" - w naszym kraju trudno bowiem znaleźć drugie takie miejsce. Plaża w Jarosławcu jest prawdziwym ewenementem i największą sztuczną plażą w Europie. Szeroka, piaszczysta i jedyna w swoim rodzaju - trudno się dziwić, że przyciąga uwagę tak wielu turystów.

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

"Polski Dubaj" to określenie, które od jakiegoś czasu łączone jest z Jarosławcem. W tej nadmorskiej miejscowości położonej na terenie gminy Postomino nie brakuje bowiem widoków, które w pierwszej chwili nie przypominają polskich krajobrazów. Przykładem jest choćby słynna plaża, która może poszczycić się tytułem największej sztucznej plaży w Europie. 

Zobacz wideo Morfodynamika plaży

"Szerokość plaży dochodziła do 1 km, a piasek był jasny, czysty i drobny"

Będąc w okolicy, trudno nie zwrócić na nią uwagi. Jest szeroka, piaszczysta i jedyna w swoim rodzaju - nic więc dziwnego, że spojrzenia turystów przykuwa już z daleka. Plaża w Jarosławcu obecnie zachwyca swym pięknem, choć jej losy bywały zmienne i burzliwe. - Przed wojną, według relacji pamiętających te czasy mieszkańców, szerokość plaży dochodziła do 1 km, a piasek był jasny, czysty i drobny - czytamy na stronie jaroslawiec.com. Wkrótce jednak morze "upomniało się" o część jej powierzchni, zawłaszczając duże jej połacie. 

Jarosławiecka plaża to ewenement w skali kraju i Europy

Obecny kształt i piękno jarosławieckiej plaży zawdzięczamy  budowie ogromnych granitowych "ramion", które utrzymują piasek oraz refulacji. To proces polegający na dostarczaniu rurociągami na plażę mieszanki piasku i wody, a następnie rozgarnianiu i profilowaniu - podaje Onet. Jarosławiecka plaża ma obecnie ponad 5 ha powierzchni. Jest szeroka, piaszczysta i jedyna w swoim rodzaju - jakby tego było mało, to jedno z najczystszych kąpielisk w Polsce.

Mimo że miejsce okrzyknięte "polskim Dubajem" jest skarbem samym w sobie, na plaży skarbów również nie brakuje. Zwłaszcza po sztormach, wówczas wielu turystów wybiera się na długie spacery w poszukiwaniu bursztynów. W Jarosławcu znajduje się nawet Muzeum Bursztynu, które warto odwiedzić. Biorąc pod uwagę komentarze zamieszczane w mediach społecznościowych, internauci również doceniają piękno tego regionu:

Byłam już w tylu miejscowościach nadmorskich, ale tu w Jarosławcu jest najpiękniejsza okolica i najpiękniejsza plaża
Coś wspaniałego 
Cudze chwalicie, swego nie znacie. Plaża pierwsza klasa

- piszą internauci na Twitterze. 

 
Więcej o: