To polska kraina baśni. "Nie została jeszcze zadeptana przez turystów"

Momentami kraina ta przypomina fragmenty wyrwane z baśni; tętniące zielenią wzgórza, rozległe jeziora i tajemnicze budowle tworzą kompozycję, o której trudno zapomnieć. Mimo to, odwiedzając Suwalszczyznę, najpewniej nie natrafimy na tłumy turystów. Region ten można zatem uznać za prawdziwy diament - tylko nieco nieoszlifowany.

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

"Polski biegun zimna" - bo właśnie taką nazwę nieoficjalnie otrzymały Suwałki - można bez wahania zamienić na "polski biegun piękna". Zresztą cała Suwalszczyzna, będąca historyczną krainą, której tereny wybiegają nieco poza granice Polski, zdumiewa swym urokiem. Kusi czystym powietrzem, rajskim otoczeniem natury i możliwością ucieczki od wielkomiejskiego tłoku i hałasu. "To kraina jak baśń" - piszą internauci w mediach społecznościowych. Trudno się z tym nie zgodzić. 

Zobacz wideo Cud Podlasia wygląda jak wyspa na Pacyfiku

Zielony klejnot Polski zachwyca turystów 

W wyścigu po popularność pozostaje daleko w tyle za Zakopanem, Trójmiastem, Warszawą czy Krakowem - i być może w tym kryje się jej największa siła. To właśnie na Suwalszczyźnie możemy zakosztować prawdziwej filozofii "slow life" - zachwycić się szumem strumyka, tętniącą zielenią okolicą i aurą spokoju, która roztacza nad tym regionem atmosferę magii. W kompozycję tę doskonale wpisują się cuda natury, widoczne niemal na każdym kroku. 

Jeziora Suwalszczyzny prezentują dużą różnorodność. Do największych pod względem powierzchni należą: Wigry, Szelment Wielki, Rospuda (Filipowska) i Hańcza. - Suwalszczyzna nie została jeszcze zadeptana przez turystów. Większość wczasowiczów zatrzymuje się na sąsiadujących z nią Mazurach i tam korzysta z uroków wiosennego i letniego wypoczynku - czytamy na stronie nocowanie.pl.

Warto również wspomnieć, że "polski biegun zimna" to nieprzypadkowa nazwa. - Suwalszczyzna odznacza się najsurowszym klimatem w kraju, z wyjątkiem gór (...) - czytamy na stronie sot.suwalszczyzna.eu. Jednak nawet chłodne powietrze nie ujmuje tej krainie wyjątkowości; "na pocieszenie" przyroda obdarzyła ją rozległymi lasami, jeziorami i licznymi wzniesieniami. Później do "tworzenia dzieła" dołączył także człowiek, wzbogacając region o tajemnicze budowle i jedyne w swoim rodzaju atrakcje turystyczne. 

Magiczna kraina na Suwalszczyźnie 

Jedną z największych atrakcji na Suwalszczyźnie jest Suwalski Park Krajobrazowy. Powstał w 1976 roku i jest najstarszym tego typu miejscem w Polsce. Na powierzchni 63 kilometrów kwadratowych nie brakuje bajkowych widoków; ponad dwudziestu jezior, zielonych wzgórz, łąk i rozległych lasów. "Zamaszystą rękę miał rzeźbiarz, któremu ziemię suwalską przyszło modelować" - pisał Antoni Patla.

Trudno nie zgodzić się z tymi słowami, zwłaszcza biorąc pod uwagę fragmenty Suwalskiego Parku Krajobrazowego. - Atrakcyjność tutejszych krajobrazów wynika z młodoglacjalnej rzeźby terenu, podkreślonej otwartymi przestrzeniami użytków rolnych, które przeważają na tym obszarze - czytamy na stronie spk.org.pl

Największe atrakcje turystyczne regionu 

Odwiedzając malowniczą Suwalszczyznę, warto również zwrócić uwagę na słynne Wiadukty Kolejowe w Stańczykach, które przypominają akwedukty. W rzeczywistości są to wiadukty nieaktywnej trasy linii kolejowej Gołdap - Żytkiejmy i stanowią pozostałość niemieckiej kolei. Długość mostów wynosi aż 180 m. To bez wątpienia widok, który zdumiewa podróżnych. Oprócz tego, będąc w okolicy, warto również odwiedzić miejsca, które zasługują na szczególną uwagę:

  • Muzeum Okręgowe i Muzeum im. Marii Konopnickiej w Suwałkach - można tam obejrzeć wystawę poświęconą między innymi historii Suwałk,
  • Uzdrowisko Augustów,
  • Baśniowy Szlak - biegnie doliną Czarnej Hańczy Rospudy i Szeszupy,
  • Skansen wsi Litewskiej,
  • Ruiny Pałacu Paca w Dowspudzie,
  • Puńsk - czyli najbardziej litewskie miejsce w Polsce. 
Więcej o: