Kolonie dla dzieci rolników w 2023 roku organizuje Krajowa Rada Izb Rolniczych. Wypoczynek letni w formie kolonii dofinansowany zostanie ze środków Funduszu Składkowego Ubezpieczenia Społecznego Rolników w kwocie 1000 zł na każdego uczestnika. Z oferty takiego wypoczynku skorzystać mogą dzieci urodzone pomiędzy 1 stycznia 2007 roku a 31 grudnia 2018 roku, których przynajmniej jedno z rodziców lub opiekunów prawnych ma ubezpieczenie w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w pełnym zakresie (emerytalno-rentowym, wypadkowym, chorobowym i macierzyńskim) bądź pobiera emeryturę lub rentę z KRUS. Kolonie letnie dla dzieci rolników organizowane przez KRIR w 2023 roku realizowane są łącznie z programem promocji zdrowia i profilaktyki zdrowotnej. Rodzice uczestniczących w nich dzieci ponoszą tylko częściową odpłatność za dziewięciodniowy turnus.
Szukając interesujących propozycji wyjazdów na kolonie dla dzieci w 2023 roku, warto skorzystać z oferty marek specjalizujących się w organizacji i realizacji tego typu wyjazdów dla dzieci i młodzieży. Oferty przygotowane przez specjalistów dostosowane są do potrzeb młodszej i starszej młodzieży, z powodzeniem można więc na nie wysłać zarówno świeżo upieczonego absolwenta klasy drugiej szkoły podstawowej, jak i licealistę.
Wyjazd na kolonie (zdjęcie ilustracyjne) ROMAN JOCHER/ Agencja Wyborcza.pl
Kolonie i obozy letnie zorganizowane przez specjalistów łączą wypoczynek i rekreację z nauką. Dziecko może podczas takiego wyjazdu doskonalić swoje umiejętności plastyczne na zajęciach artystycznych, wyrażać siebie dając upust kreatywnej energii na warsztatach tanecznych czy aktorskich, poprawiać swoją kondycję podczas gier i zabaw sportowych, obcować z naturą nocując pod namiotem, poznawać lub też szlifować język obcy pod okiem profesjonalistów, a przede wszystkim zapomnieć o komputerze i smartfonie.
Dlaczego warto wysłać swoją pociechę na kolonie letnie dla dzieci w 2023 roku? Wyjazd bez rodziców jest dla młodego człowieka przede wszystkim wielką przygodą i stanowi dla niego niezwykle ważne doświadczenie. Dziecko nauczy się podczas takiego wyjazdu samodzielności i zaradności, podszkoli swoje umiejętności komunikacyjne i społeczne, nauczy się współpracować z rówieśnikami, nawiązywać relacje i rozwiązywać konflikty. Warto rozpocząć naukę tych umiejętności jak najwcześniej, by później z powodzeniem radzić sobie w dorosłym życiu z komunikacją interpersonalną. Wykwalifikowana kadra podczas kolonii letnich dba o to, by ich uczestnicy angażowali się we wspólne zabawy. Aktywności przewidziane dla dzieci mają sprzyjać ich rozwojowi emocjonalnemu. Specjaliści wspierają komunikację dzieci z rówieśnikami oraz starszymi uczestnikami wypoczynku, pomagają im w budowaniu przyjaźni, czuwają nad ich komfortem psychicznym. Zabawy w grupie sprzyjają zdobywaniu nowych umiejętności, zarówno miękkich, jak i twardych, co ułatwia później start w dorosłość.
Jaką jeszcze korzyść mogą przynieść kolonie? Lato 2023 to doskonały czas na to, by dzieciom zorganizować cyfrowy detoks. Smartfony, tablety i laptopy stały się nieodłącznym elementem naszej codzienności, co może wręcz prowadzić do uzależnienia od urządzeń elektronicznych. Skoro jednak podczas wakacji nie ma potrzeby korzystania z komputera do nauki, a kontakt na żywo w grupie koleżanek i kolegów na koloniach jest atrakcyjniejszy, niż pisanie SMS-ów czy wiadomości na komunikatorach, dostęp do elektronicznych urządzeń mobilnych może okazać się zbędny. Wykwalifikowana kadra jest w stanie przekonać najmłodszych (i tych trochę starszych), że życie czy relacje w realnym świecie są znacznie ciekawsze, niż te w świecie cyfrowym. Dobrze zaplanowany czas na obozach sprawia, że ich uczestnicy nie mają ani czasu, ani tym bardziej ochoty korzystać z elektroniki. Telefony udostępniane są dzieciom tylko po to, by mogły swobodnie skontaktować się z rodzicami. Warto skorzystać z takiej formy cyfrowego detoksu.
Na zdjęciu: Kolonie w Polsce. Fot. Agnieszka Sadowska / Agencja Wyborcza.pl
W jakich lokalizacjach organizowane są obozy w wakacje 2023? Najczęściej wybieranymi destynacjami letnich obozów są miejsca zapewniające dzieciom bliski kontakt z przyrodą, a więc lasy, jeziora, czy góry. W ofercie tego typu wyjazdów znajdują się piesze wycieczki z przewodnikiem, zabawy na łonie natury, a czasem także elementy survivalu. Kolonie letnie to zarówno wypoczynek nad jeziorem lub w polskich górach, jak i obozy poza granicami naszego kraju. Te ostatnie są świetną okazją do poznania kultury innych krajów, kontaktu i obcowania z językami obcymi, zwiedzania słynnych europejskich zabytków oraz korzystania z zagranicznych atrakcji turystycznych. Obozy zagraniczne z reguły adresowane są do nieco starszej młodzieży, młodsze dzieci mogą liczyć na porównywalną liczbę atrakcji podczas pobytu na obozach w Polsce.
Czy wyjeżdżając na kolonie dla dzieci, nasza pociecha będzie bezpieczna? Jeśli wybierzemy ofertę firmy z doświadczeniem w organizowaniu wypoczynku dla dzieci i młodzieży, to możemy być spokojni o to, że oddajemy nasze dziecko w dobre ręce. Opiekować się nim będą wykwalifikowani pracownicy, zapewniający mu profesjonalną opiekę, potrafiący zorganizować maluchowi czas i stworzyć mu bezpieczną przestrzeń do odkrywania swojej samodzielności. Osoby z doświadczeniem w pracy z dziećmi, legitymujące się wykształceniem pedagogicznym, pomogą dziecku pokonać jego niepewność czy poradzić sobie z tęsknotą za rodzicami. Wypoczynek dzieci organizowany jest w sprawdzonych ośrodkach, przygotowanych do przyjmowania dzieci.
Zobacz też: Park Narodowy Jezior Plitwickich. To miejsce trzeba odwiedzić przynajmniej raz w życiu