To lotnisko nie przypomina znanych europejskich portów. Zbudowano je... na szczycie góry

Chiny słyną z wielu ciekawych pomysłów czy rozwiązań. Jednak nikt nie przypuszczał, że ktoś może chcieć zbudować lotnisko na szczycie góry. Okazuje się, iż nie był to zwyczajny kaprys, a przemyślana inwestycja, która miała przyciągnąć turystów.
Zobacz wideo Demograficzne trzęsienie ziemi. Co się dzieje w Chinach?

Na pierwszy rzut oka trudno ocenić, co przedstawia fotografia, zwłaszcza że wokół rozpościera się górski krajobraz. Jednak już po chwili da się zauważyć charakterystyczny długi pas sugerujący, że to prawdopodobnie lotnisko. Mimo to nadal trudno zrozumieć skąd taki pomysł. Wyjaśniamy okoliczności powstania przedsięwzięcia.

Lotnisko Chongqing Wushan, czyli nietypowa chińska konstrukcja

Ta dość ekscentryczna inwestycja to próba przyciągnięcia turystów do regionu Wushan. Choć okolica ma się czym pochwalić, to jednak iście górzysty krajobraz nie pozwalał na wybudowanie klasycznego lotniska. Wówczas zrodził się pomysł, aby dostosować potrzeby do panujących warunków. Tak wybudowano Chongqing Wushan.

 

Port jest usytuowany na płaskim grzbiecie górskim, ale żeby osiągnąć obecny stan rzeczy władze musiały usunąć wierzchołek wzniesienia i wyrównać teren. Obiekt znajduje się 1770 metrów nad poziomem morza. Choć lotnisko jest niewielkie i posiada wyłącznie jeden terminal, to rocznie jest w stanie obsłużyć 280,000 pasażerów. Podobnie jak w przypadku dużych portów lotniczych tu także znajdują się różnie udogodnienia w formie sklepików, czy urządzeń pozwalających na sprawdzenie wagi i wymiaru bagażu. Jedynym mankamentem jest fakt, iż na tablicach informacyjnych dotyczących lotów próżno szukać śladów innego języka niż chiński, co może być kłopotliwe. Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Co warto zobaczyć w Wushan? 

Jeśli zastanawiasz się, czy warto polecieć w ten region Chin, to nie odpowiemy ci na to pytanie, ponieważ to zależy jakich atrakcji szukasz. Jednak zdecydowanie warto udać się w podróż samolotem i zakończyć ją w Chongqing Wushan. Widoki, które można podziwiać na miejscu, zapierają dech w piersiach, a lądowanie w chmurach wokół szczytów gór to niezapomniane przeżycie.

 

Będąc już na miejscu, warto skorzystać z lokalnych atrakcji. Jedną z nich jest rejs rzeką Daning He. Wsiadając na niewielkie drewniane łódeczki zawierające iście chińskie akcenty masz szansę przepłynąć spory kawałek w otoczeniu wysokich gór. Oprócz tego dla miłośników aktywności na świeżym powietrzu nie zabraknie miejsc do górskiej wspinaczki, a każdy, kto chce zobaczyć słynną rzekę Jangcy, może popłynąć jej nurtem, by po pewnym czasie minąć nad głową most Wushan Yangtze River Bridge. Ponadto warto podkreślić, że region ten nie jest wyłącznie krainą pełną dzikiej i nietypowej natury. Wushan zamieszkuje aż 600 000 mieszkańców, dlatego nie brakuje pięknych budynków i ciekawych restauracji.

Więcej o: