Szokujące zachowanie pasażerów podczas ewakuacji. 11 osób trafiło do szpitala. Steward apeluje: To może zabić

W miniony weekend media społecznościowe obiegły nagrania chaotycznej ewakuacji na lotnisku w Hongkongu. Podczas opuszczania samolotu za pomocą zjeżdżalni 11 osób zostało rannych. Eksperci krytykowali zachowanie podróżnych i wyjaśnili, czego nigdy nie powinniśmy robić w takiej sytuacji.

W sobotę, 24 czerwca pasażerowie wsiedli na pokład linii Cathay Pacific na lotniskuHongkongu. Jak donosi agencja Reutera powołująca się na publicznego nadawcę RTHK, podczas startu jedna z opon samolotu przegrzała się i pękła. W związku z incydentem piloci byli zmuszeni przerwać lotu do Los Angeles i ewakuować z maszyny 293 podróżnych. 

Zobacz wideo Dlaczego samoloty się spóźniają? To nie zawsze wina pogody

Chaotyczna ewakuacja w Hongkongu

Pasażerowie opuszczali samolot za pomocą pięciu zjeżdżalni ewakuacyjnych. To właśnie wtedy doszło do obrażeń 11 osób. Na nagraniach, które trafiły do sieci, możemy zobaczyć chaotyczne sceny, w których podróżni wpadają na siebie i zrzucają na dół walizki. 

Dziewięciu z jedenastu pasażerów, którzy byli leczeni w szpitalach, zostało wypisanych do domu. Nasi koledzy będą nadal udzielać wsparcia dwóm hospitalizowanym osobom i ich rodzinom

- poinformowała w komunikacie linia Cathay Pacific. 

 

Steward o zachowaniu pasażerów

Na nieodpowiednie zachowanie pasażerów zwrócił uwagę m.in. Jay Robert - miłośnik podróżowania i były steward. W nagraniu opublikowanym na Instagramie wyjaśnił, dlaczego zawsze powinniśmy zostawiać swoje walizki w samolocie podczas ewakuacji. 

Zjeżdżalnie są bardzo strome, a samoloty bardzo wysokie. Dlatego też zjeżdżamy z nich z dużą prędkością. Jeśli wasze ręce są pełne, dzieje się właśnie to. To właśnie wtedy sposób dochodzi do największej liczby obrażeń

- mówił na filmie. 

Dodał, że istnieje ważniejszy powód, który powinien nas przekonać do zostawiania rzeczy osobistych. "To może zabić ludzi" - powiedział. Przywołał przykład incydentu z 2019 roku podczas ewakuacji samolotu Aerofłotu. Pasażerowie ignorowali wówczas standardowe polecenie pozostawienia bagaży, tym samym spowalniając cały proces i uniemożliwiając innym opuszczenie maszyny. Na pokładzie zginęło co najmniej 40 osób. Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: