Susza w Polsce szczególnie daje się we znaki. Zniknął cały akwen! "To kałuża nie jezioro"

Od kilku dni w Polsce panują wyjątkowo wysokie temperatury. Niestety już teraz w wielu miejscach wprowadza się obostrzenia dotyczące ograniczenia zużycia wody. Susza w niektórych województwach powoduje wysychanie zbiorników wodnych.

W tym tygodniu w wielu miejscowościach na termometrach można zobaczyć rekordowo wysokie temperatury. W niektórych regionach w ciągu dnia wyniosą one nawet 32 stopnie Celsjusza. Ze względu na panujące upały wydano alerty II stopnia dla części województw. W związku z wysokimi temperaturami rośnie zagrożenie pożarowe. W rzekach obniża się poziom wody, a niektóre jeziora wysychają całkowicie. 

Zobacz wideo Pościg za motocyklistą. "Popełniłeś przestępstwo, 5 lat już motorem nie pojeździsz"

Upały i brak opadów mogą powodować wysychanie zbiorników wodnych

Od kilku dni Polacy zmagają się z pierwszą w tym roku falą upałów. Mają one potrwać do czwartku 22 czerwca. W niektórych miejscach temperatury będą wahały się między 30 a 32 st. C. W kolejnych dniach wysokie temperatury nie będą już tak doskwierały, jednak deszczu wciąż będzie niewiele. Niedobór wody widać przede wszystkim w lasach, gdzie zagrożenie pożarowe jest wysokie lub bardzo wysokie. 

W mediach społecznościowych opublikowano zdjęcia wyschniętego jeziora

W ostatnich dniach na Twitterze pojawiły się zdjęcia wyschniętego jeziora położonego w Skrzatuszu w województwie wielkopolskim. Niegdyś nad jezioro przybywało wielu wędkarzy. Można było tu łowić różne ryby, między innymi bardzo duże szczupaki. Obecnie jezioro wygląda jak pustynia - została po nim jedynie spękana ziemia.

Niektórzy internauci zaznaczają, że mimo dość mokrej zimy zbiorniki wodne w Polsce wysychają. Inni jednak wątpią w tę sensacyjną wiadomość i uważają, że nie było to prawdziwe jezioro, ponieważ po wysokości brzegu można przypuszczać, że nie miało więcej niż 20 cm głębokości.  

Jakieś płytkie to "jezioro".
Jezioro o głębokości 20 cm.

W związku z niedoborami wody, lokalne władze w niektórych częściach Polski wprowadzają obostrzenia związane z ograniczeniem jej zużywania. Takie ograniczenia wprowadziło do tej pory już kilkadziesiąt gmin, głównie położonych na północy, w centrum i na wschodzie kraju.

Więcej podobnych artykułów znajdziecie na Gazeta.pl

Więcej o: