Nadchodzi fala upałów, a wraz z nią nad Polskę nadciągają również burze i gradobicia. Synoptycy IMGW wydali alerty

W następnych dniach czekają nas uciążliwe upały, jednak to nie wszystko. Synoptycy IMGW zapowiadają, że na zachodzie Polski możliwe są również burze z gradem i silne opady deszczu. Ostrzeżenie wydano również dla wschodniej części kraju.

Choć pogoda już w ostatnich dniach przywodzi na myśl beztroski czas wakacji, to prawdziwa fala upałów dopiero nadchodzi. Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali alerty pogodowe, które dla części województw będą trwać od wtorku 20 czerwca 2023, aż do czwartku 22 czerwca. Dotyczą one zarówno upałów, jak i burz, które pojawią się nad częścią Polski.

Zobacz wideo Znamy prognozę na sezon urlopowy 2023!

Upały. Alerty pierwszego stopnia

Alerty pierwszego stopnia wydawane są, jeśli przez co najmniej dwa kolejne dni temperatura powietrza w ciągu dnia utrzymuje się na poziomie 30-34 st. Celsjusza, a w nocy poniżej 18 st., lub gdy przez jeden dzień temperatura osiąga wartość powyżej 34 st. Celsjusza. Takie ostrzeżenie wydano dla województwa, kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, a także południowej części Dolnego Śląska, gdzie alerty będą obowiązywać od wtorku od godziny 12 do czwartku do godziny 18. Nieco krócej, bo do środy, potrwają alerty pierwszego stopnia w województwie łódzkim, oraz w południowych powiatach województwa zachodniopomorskiego i pomorskiego. 

Upały. Alerty drugiego stopnia

Alerty drugiego stopnia obowiązują gdy temperatura powietrza przez co najmniej dwa kolejne dni utrzymuje się między 30-34 st. Celsjusza, a w nocy nie spada ona poniżej 18 st. Taka fala upałów zapowiedziana jest w Małopolsce, w województwie świętokrzyskim i na Podkarpaciu, gdzie alert będzie obowiązywał od wtorku, aż do piątku do godziny 18. Do czwartkowego wieczoru upały drugiego stopnia czekają mieszkańców Śląska, Opolszczyzny i większości województwa dolnośląskiego, z wyłączeniem powiatów południowych. Najkrócej, bo do środy potrwają upały w Wielkopolsce i wschodnich powiatach województwa mazowieckiego. Specjaliści apelują, by w trakcie upalnych dni ograniczyć wychodzenie na słońce, chronić głowę oraz skórę, a także przyjmować odpowiednią ilość płynów.

Burze i burze z gradem

Wydano również alerty dotyczące burz oraz opadów gradu. Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami obowiązywać będą w województwie łódzkim, wielkopolskim, podlaskim i lubuskim. Oznacza to, że synoptycy przewidują burze z opadami deszczu do ok. 20-30 mm i porywami wiatru maksymalnie do 90 km/h. Alert pierwszego stopnia dotyczący burz z gradem dotyczy z kolei województwa:

 • zachodniopomorskiego,
 • pomorskiego,
 • kujawsko-pomorskiego,
 • warmińsko-mazurskiego,
 • również podlaskiego.

Alerty drugiego stopnia przed burzami z gradem wydano dla województwa:

 • śląskiego,
 • świętokrzyskiego,
 • mazowieckiego,
 • lubelskiego,
 • małopolskiego,
 • podkarpackiego.

Tam synoptycy zapowiadają burze z gradem, opady deszczu od 30 do 50 mm, oraz porywy wiatru między 90-115 km/h. Prosi się wszystkich mieszkańców zagrożonych województw o zachowanie szczególnej ostrożności, schowanie przedmiotów, które mogłyby stanowić zagrożenie podczas burzy i wiatru, a także o niewychodzenie z domu, jeśli nie ma takiej konieczności.

Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: