Pojawiają się jak gdyby nigdy nic i straszą na ulicach. W tym regionie Polski skierowano poważny apel do mieszkańców

Niedźwiedź brunatny to niezwykle potężne zwierzę, które coraz częściej podchodzi do miejsc, w których mieszkają ludzie. W ostatnich tygodniach można było usłyszeć o tym, jak pewien osobnik grasował po ulicach Nowego Sącza. Teraz urzędnicy apelują również do mieszkańców gminy Uście Gorlickie.

Dlaczego niedźwiedzie przychodzą na tereny zamieszkałe przez ludzi? Przede wszystkim chodzi o kurczące się tereny ich naturalnego środowiska. Z reguły powodem, dla którego zbliżają się do ludzi, jest poszukiwanie pokarmu. Zwierzęta te mogą przyciągać zapachy jedzenia wydobywające się z domów, sklepów lub restauracji. W ostatnich tygodniach niedźwiedzie pojawiły się na terenie województwa małopolskiego. Władze zaapelowały do mieszkańców o zachowanie ostrożności.

Zobacz wideo Ignorowanie znaku STOP to najczęściej popełniany błąd na przejazdach kolejowych

Jak się zachować, kiedy niedźwiedź pojawi się na naszej drodze?

W razie zauważenia niedźwiedzia na terenach miejskich powinno się jak najszybciej powiadomić odpowiednie służby, które będą mogły zająć się ewakuacją zwierzęcia do jego naturalnego siedliska. Jeśli spotka się niedźwiedzia, najważniejsze to zachować spokój i nie ulegać panice. W żadnym wypadku nie powinno się podchodzić do drapieżnika, krzyczeć w jego obecności i gwałtownie uciekać. Takie zachowanie może tylko pogorszyć sytuację. 

Niedźwiedź może stać się agresywny i zaatakować taką osobę. Co więcej, nie powinno się patrzeć mu bezpośrednio w oczy. Najlepiej jest starać się unikać szybkich ruchów i powoli zacząć się cofać. Jeżeli ma się przy sobie jedzenie, powinno się je zostawić i zacząć się oddalać. W przypadku ataku należy zwinąć się w kłębek, chronić twarz i gardło i czekać, aż niedźwiedź odejdzie.

Ostatnio widziano je w tych miejscach. Ostrzega się mieszkańców 

Pod koniec maja 2023 r. na terenie Nowy Sącz został zauważony niedźwiedź, który przechadzał się ulicami miasta. Został tam zwołany specjalny sztab kryzysowy. Prezydent miasta Lubomir Handzel zaapelował do mieszkańców w nagraniu udostępnionym na YT. 

Poprosiłem wszystkie służby o uruchomienie procedur, nasza straż miejska razem z policją przeszukuje teren, szuka tego zwierzęcia tak, żeby zlokalizować miejsce jego pobytu. Wtedy będzie można zorganizować relokację tego zwierzęcia w bezpieczne dla niego miejsce.
 

Jak zaznaczył prezydent miasta, niezwykle istotna jest kwestia likwidacji koszy na śmieci, ponieważ są bowiem naturalnym magnesem dla dzikich zwierząt. Zalecił też mieszkańcom unikanie wychodzenia z domu bez potrzeby.

W ostatnich dniach do podobnej sytuacji doszło w małopolskiej gminie Uście Gorlickie. Urzędnicy przestrzegają mieszkańców i proszą o zachowanie ostrożności oraz o powiadomienie odpowiednich służb w razie napotkania zwierzęcia. 

Więcej podobnych artykułów znajdziecie na Gazeta.pl

Więcej o: