Jest ich tu kilkanaście, jednak w takich wodach lepiej się nie kąpać. "Ale widoki są cudne!"

Krystalicznie czysta, lazurowa woda zachęca tutaj do kąpieli, zwłaszcza w czasie upału. Niestety, wejście do niej może skończyć się tragicznie. Tiktokerka opublikowała nagranie z Dawnej Kopalni Babina w województwie lubuskim.

Teren Łuku Muzakowa  to obszar, na którym znajduje się kilkaset antropogenicznych zbiorników wodnych. W polskiej części Geoparku jest ich ponad sto. Tworzą one największe tego rodzaju pojezierze w naszym kraju. W tym miejscu można zobaczyć jeziorka o różnej wielkości i kolorach - od krystalicznie czystych, niebieskich, turkusowych i zielonych po pomarańczowe i brązowe. Te zjawiskowe miejsca nagrała jedna z tiktokerek i opublikowała filmik w mediach społecznościowych.    

Zobacz wideo Kierująca przesadziła z prędkością. Jaguarem pędziła prawie 200 km/h

W Polsce istnieje wiele zbiorników wodnych tego rodzaju

Fascynujące krajobrazy mieniących się w słońcu kolorowych jezior można zobaczyć nie tylko w obrębie Łuku Mużakowa. Internauci, którzy skomentowali nagranie tiktokerki zaznaczają, że podobnego rodzaju zbiorniki wodne znajdują się też m.in. na wyspie Wolin (Jezioro Turkusowe) i w Szczecinie (Jezioro Szmaragdowe). Poza tym wymieniają też jeziora Rudawskiego Parku Krajobrazowego na Dolnym Śląsku oraz okolice Kalisza (Osadnik-Gajówka).

Do tych akwenów lepiej nie wchodzić. Warto jednak je zobaczyć na żywo

Wielobarwne akweny są pozostałością dawnych wyrobisk. Znajdują się one w miejscu dawnej kopalni węgla brunatnego i iłów ceramicznych. Ścieżka prowadząca przez kolorowe akweny Łuku Mużakowa ma około pięć kilometrów długości.

Niestety, w tego rodzaju zbiornikach nie wolno się kąpać. Internauci przestrzegają turystów przed próbami wchodzenia do tego rodzaju wody:

Wszystko fajnie, ale na oko z wody nie można korzystać, jeśli chcesz żyć.
Skład chemiczny [jezior] może być szkodliwy dla żywych organizmów. Ale widoki tam są cudne!

Nie zmienia to faktu, że krajobrazy są rzeczywiście niezwykłe. Inni użytkownicy polecają odwiedzenie  bajkowych miejsc położonych w województwie lubuskim.

Byłem tam, polecam się tam wybrać, jest pięknie.

Więcej podobnych artykułów znajdziecie na Gazeta.pl

Więcej o: