Kiedy najlepiej pojechać na wakacje? IMGW przedstawia długoterminową pogodę. Zapowiada się naprawdę gorąco

Lato już za rogiem, a Polacy zastanawiają się, kiedy najlepiej zaplanować urlop w naszym kraju. Z pomocą przychodzi Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, który właśnie opublikował eksperymentalną długoterminową prognozę pogody na okres od lipca do października. Jak się okazuje, czekają nas rekordowe upały.

Już zaznacza Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej zaznaczał w swoim magazynie "Obserwator", że dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym, możemy opisywać otaczający nas świat z coraz większą dokładnością. Podobnie jak winnych ośrodkach, synoptycy prognozują średnią miesięczną temperaturę oraz miesięczną sumę opadów w odniesieniu do normy wieloletniej w latach 1991-2020. 

Gdy przewidywana jest średnia temperatura/suma opadów "powyżej normy", można przypuszczać, że prognozowany miesiąc będzie cieplejszy/bardziej mokry od co najmniej 20 obserwowanych, tych samych miesięcy

- informowało IMGW. 

Zobacz wideo Znamy prognozę na sezon urlopowy 2023!

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Pogoda na wakacje 2023 - lipiec i sierpień

Jak zapowiada się pogoda na wakacje? Jak donosi IMGW, pierwszy wakacyjny miesiąc przyniesie nam dużo ciepła. Średnia miesięczna temperatura w całej Polsce będzie utrzymywać się powyżej normy z lat 1991-2020. Przykładowo w Trójmieście przeważnie jest to około 18-19 stopni, w Krakowie 19, a w Poznaniu i Warszawie 19-20. W tym roku przekroczymy te wartości. Należy jednak pamiętać, że dane odnoszą się do średniej temperatury w całym miesiącu - nie tylko w ciągu dnia, ale i w nocy. Jeżeli chodzi o opady w lipcu, te będą mieścić się w normie. 

Upały nie opuszczą nas również w sierpniu. Wartości na termometrach ciągle będą utrzymywać się powyżej normy wieloletniej. Tym razem nieco więcej popada w okolicach Łodzi, a także na południu - w rejonie od Dolnego Śląska do Małopolski.  

Prognoza pogody na wrzesień i październik 2023

Jeśli wolicie podróżować w nieco spokojniejszych warunkach, po zakończeniu wakacji, warto bliżej przyjrzeć się pogodzie w kolejnych miesiącach. Według danych IMGW, zarówno we wrześniu, jak i październiku temperatury wciąż będą kształtować się powyżej normy.

Zgodnie z prognozami opady we wrześniu utrzymają się w normie, a bardziej mokro zrobi się w kolejnym miesiącu. Wówczas więcej deszczu możemy spodziewać się na Pomorzu Zachodnim, Pomorzu, Wielkopolsce, w województwie lubuskim oraz kujawsko-pomorskim

Więcej o: