Już zaznacza Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej zaznaczał w swoim magazynie "Obserwator", że dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym, możemy opisywać otaczający nas świat z coraz większą dokładnością. Podobnie jak winnych ośrodkach, synoptycy prognozują średnią miesięczną temperaturę oraz miesięczną sumę opadów w odniesieniu do normy wieloletniej w latach 1991-2020.
Gdy przewidywana jest średnia temperatura/suma opadów "powyżej normy", można przypuszczać, że prognozowany miesiąc będzie cieplejszy/bardziej mokry od co najmniej 20 obserwowanych, tych samych miesięcy
- informowało IMGW.
Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.
Jak zapowiada się pogoda na wakacje? Jak donosi IMGW, pierwszy wakacyjny miesiąc przyniesie nam dużo ciepła. Średnia miesięczna temperatura w całej Polsce będzie utrzymywać się powyżej normy z lat 1991-2020. Przykładowo w Trójmieście przeważnie jest to około 18-19 stopni, w Krakowie 19, a w Poznaniu i Warszawie 19-20. W tym roku przekroczymy te wartości. Należy jednak pamiętać, że dane odnoszą się do średniej temperatury w całym miesiącu - nie tylko w ciągu dnia, ale i w nocy. Jeżeli chodzi o opady w lipcu, te będą mieścić się w normie.
Upały nie opuszczą nas również w sierpniu. Wartości na termometrach ciągle będą utrzymywać się powyżej normy wieloletniej. Tym razem nieco więcej popada w okolicach Łodzi, a także na południu - w rejonie od Dolnego Śląska do Małopolski.
Jeśli wolicie podróżować w nieco spokojniejszych warunkach, po zakończeniu wakacji, warto bliżej przyjrzeć się pogodzie w kolejnych miesiącach. Według danych IMGW, zarówno we wrześniu, jak i październiku temperatury wciąż będą kształtować się powyżej normy.
Zgodnie z prognozami opady we wrześniu utrzymają się w normie, a bardziej mokro zrobi się w kolejnym miesiącu. Wówczas więcej deszczu możemy spodziewać się na Pomorzu Zachodnim, Pomorzu, Wielkopolsce, w województwie lubuskim oraz kujawsko-pomorskim.