Ile papierosów można przewieźć w bagażu podręcznym? O tych surowych limitach należy pamiętać

Pasażerowie podróżujący samolotami muszą dostosować się do surowych przepisów linii lotniczych. Należy pilnować, by nie przekroczyć m.in. dopuszczalnej wagi bagażu czy limitu płynów. Warto pamiętać, że szczególnymi restrykcjami objęte są również papierosy.

Podczas pobytu za granicą turyści często decydują się nie tylko na zakup pamiątek, ale również przeróżnych produktów, takich jak żywność, alkohol czy wyroby tytoniowe. Te, nabyte w lokalnych sklepach czy w strefie wolnocłowej, często bywają o wiele tańsze niż w Polsce. Choć cena może być niezwykle atrakcyjna, to pamiętajmy o zachowaniu umiaru. Ile papierosów można przewieźć samolotem? Podpowiadamy. 

Zobacz wideo Co roku 8 millionów osób umiera przez papierosy

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Limity w bagażu podręcznym. O tym warto pamiętać

Jak możemy dowiedzieć się ze strony internetowej Krajowej Informacji Skarbowej, prawo ściśle reguluje nie tylko co, ale i w jakich ilościach możemy przewozić między krajami. Jest to przede wszystkim podyktowane kwestiami celnymi. Prezenty i towary przewożone na własny użytek są bowiem zwolnione z opłat, o ile ich łączna wartość nie przekracza 430 euro

Ile papierosów w bagażu podręcznym?

Ile zatem możemy zabrać ze sobą wyrobów tytoniowych? W przypadku podróżowania samolotem do innego kraju Unii Europejskiej dozwolonym limitem jest: 

  • 200 papierosów lub,
  • 250 g tytoniu do palenia, lub
  • 50 cygar, lub
  • 100 cygaretek.

Co to oznacza? Przykładowo jeśli decydujemy się na spakowanie do bagażu 200 sztuk papierosów, nie możemy już zabrać dodatkowo cygar lub tytoniu do palenia. Powyższe zasady dotyczą wszystkich linii lotniczych. 

Jakich pamiątek z wakacji nie można przewozić?

Podczas zagranicznych wakacji mamy ochotę zabrać ze sobą przedmioty, które będą przypominały nam o mile spędzonych chwilach. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie możemy przewieźć do innego kraju. Krajowa Informacja Skarbowa zaznacza, że do rzeczy zakazanych należą rośliny i zwierzęta zagrożone wyginięciem, a także wykonane z nich wyroby (np. z kości słoniowej). Za złamanie prawa pasażerom grozi kara od 3 miesięcy do nawet 5 lat pozbawienia wolności.

Więcej o: