Jak zaplanować podróż do Japonii? Lot latem nie jest najlepszym pomysłem. Poradnik krok po kroku

Podróż do Japonii jest marzeniem wielu osób interesujących się orientalnymi kierunkami. Kraj oddalony od Polski od ponad 10 000 km, zachęca odwiedzających swoją unikatową kulturą, historią i zwyczajami. Jak zaplanować podróż do Japonii? W artykule znajdziesz kilka wskazówek, które ułatwią przygotowanie wyjazdu
Zobacz wideo "Zawsze myślałem, że Japonia to tylko betonowy las". Marcin Krukowski z Japonii

Podróż do Japonii jest przedsięwzięciem, które warto zaplanować odpowiednio wcześnie. Mówimy tutaj o kilku miesiącach przygotowania, tak aby czas spędzony na miejscu był maksymalnie wykorzystany. Nie jest to podróż do bliskich nam krajów europejskich, więc warto wcześniej rozeznać się w możliwościach zorganizowania transportu do Kraju Kwitnącej Wiśni.

Kiedy lecieć do Japonii? Najlepsza pora roku na wyjazd

Zagraniczni turyści lecący do Japonii zazwyczaj wybierają dwa terminy. Jednym z nich jest okres wiosenny, gdy kwitną kwiaty sakury i obchodzone jest święto Hanami. Data ta jest ruchoma i zależy od warunków atmosferycznych, ale najczęstszymi okresem występowania tego zjawiska jest przełom marca i kwietnia. Co roku strona weathermap przygotowuje kalendarz kwitnienia wiśni w zależności od regionu. Ze względu na rozpiętość wysp japońskich, tropikalny klimat na południu różni się od tego na północy przy Hokkaido. Warto, planując podróż w tym okresie sprawdzić, czy odwiedzane przez nas miejscowości objęte są czasem kwitnienia. Drugim terminem, gdy Japonia jest najczęściej odwiedzana przez turystów, jest jesień. Szczególnie warto zaplanować podróż na październik lub listopad. Jest to czas w roku z umiarkowaną temperaturą powietrza i niskim prawdopodobieństwem występowania tajfunów. Wybierając się do Japonii w tym okresie, możemy liczyć na przepiękne barwy jesiennych liści. Dlatego to czas, kiedy najlepiej zaplanować wycieczki wśród japońskich wzgórz.

Co z pozostałymi porami roku i czy da się wtedy zwiedzać Japonię? Lato obfituje w wysoką temperaturę i wilgotność powietrza. Jest to również pora deszczowa. Dla spragnionych górskich wycieczek, lato jest jedynym momentem na zdobycie najwyższego szczytu Japonii. Tylko od lipca do września możemy liczyć na otwarte szlaki prowadzące na górę Fuji. Japońska zima nie obfituje w tak niskie temperatury jak w Polsce (Tokio średnio od 0 do 6 stopni Celsjusza w styczniu), ale z uwagi na swój górzysty charakter, jest to odpowiednie miejsce dla fanów sportów zimowych. W większości domów i hoteli nie ma centralnego ogrzewania, wykorzystywana jest klimatyzacja pokojowa. Dlatego może być to okres, w którym niska temperatura będzie szczególnie uciążliwa dla miłośników ciepła.

Warto wspomnieć, że w czasie świąt Japończycy lubią podróżować po swoim kraju. W okresie tzw. Golden Week (29 kwietnia - 5 maja) możemy spodziewać się ogromnego zatłoczenia w środkach komunikacji, oraz wyższych cen za noclegi.

Podróż do Japonii. Który środek transportu jest najlepszy? Gdzie szukać biletów lotniczych do Japonii?

Planując podróż do Japonii, turyści najczęściej wybierają transport lotniczy. Możliwe jest dotarcie na wyspy statkiem, lub samochodem, ale to zdecydowanie bardziej czasochłonna podróż i dotarcie z Polski może zająć nam tygodnie. Przy wyborze odpowiedniego lotu najczęściej patrzymy na cenę, ale warto przemyśleć, czy chcemy skorzystać z podróży z przesiadką, czy lotem bezpośrednim. Międzylądowania odbywają się najczęściej w Katarze, lub ZEA. Linie lotnicze wyznaczają wystarczającą ilość czasu na transfery pomiędzy terminalami. Decydując się na lot bezpośredni, możemy ominąć problemy związane ze zmianą samolotu, ale musimy za to przygotować się na dłuższy jednorazowy pobyt w powietrzu. Podróż z Warszawy do Tokio trwa od 12 do 14 godzin. Najczęściej wybierane są lotniska tokijskie Haneda lub Narita. Rzadziej Kioto lub Okinawa.

Jak poruszać się po Japonii? Samolot, pociąg, metro, autobus, samochód

W większych miastach jak Tokio, Kioto lub Hiroshima, większość podróżujących korzysta z pociągu i metra. Kilka linii miejskich w zupełności wystarcza do dobrego przemieszczania się pomiędzy atrakcjami. Można skorzystać również z autobusów, ale jest to rzadziej wybierany środek transportu. W miastach bardzo często jest wielu przewoźników, przez co utrudniony jest zakup jednego biletu okresowego na wszystkie środki transportu. Na miejscu warto rozważyć zakup jednej z kart IC prepaid np. Suica lub Pasmo. Po doładowaniu wystarczy odbić ją przy wejściu na stację. Kwota za przejazd będzie pobrana przy wyjściu na stacji docelowej. Kartami można również płacić w sklepach typu kombini, lub automatach z napojami. Warto wspomnieć, że z powodu wyspiarskiego charakteru Japonii, do niektórych lokacji dotrzemy wyłącznie transportem wodnym.

Samochód w TokioSamochód w Tokio Materiały własne

KiotoKioto materiały własne

Więcej o: