Czy w Morzu Śródziemnym są rekiny? Tłumaczymy, czy jest się czego obawiać na europejskich wakacjach

Czy w Morzu Śródziemnym są rekiny? To pytanie pojawia się w głowach wielu turystów planujących wypoczynek w popularnych nadmorskich kurortach. Czy mamy się czego obawiać i czy podczas pływania może grozić nam niebezpieczeństwo? Odpowiadamy.

W czwartek, 8 czerwca Europejczyków zszokowały doniesienia znad egipskiego Morza Czerwonego. 24-letni Rosjanin relaksował się w wodzie w pobliżu plaży Dream Beach w słynnym kurorcie w Hurghadzie, kiedy padł ofiarą drapieżnika. Mężczyzna został najpierw zraniony, a potem wciągnięty pod wodę. Nic więc dziwnego, że tak wielu turystów zastanawia się, czy podobne zagrożenie może na nas czekać też w innych popularnych miejscach. Czy w Morzu Śródziemnym są rekiny?

Zobacz wideo Co czyni rekiny tak przerażającymi? Poza szczękami oczywiście [PRACOWNIA BRONKA]

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Czy w Morzu Śródziemnym są rekiny?

Jak zauważa strona travelcroc.com, w Morzu Śródziemnym możemy znaleźć około 47 gatunków rekinów, w tym 15 dość "problematycznych". Choć liczba ta może wydawać się przerażająca, to nie mamy się czego obawiać. Ataki drapieżników zdarzają się niezwykle rzadko, ponieważ te preferują zimniejsze i głębsze wody. Wiele gatunków stroni od kontaktu z ludźmi i staje się agresywnych jedynie w sytuacji zagrożenia. 

Dodatkowo ich populacja z roku na rok jest coraz mniejsza ze względu na działalność człowieka. Ludzie poławiają nie tylko rekiny, ale i ich pożywienie - takie jak foki czy ryby. Serwis Sentient Media informuje, że rocznie na całym świecie zabija się aż 100 mln osobników.

Jakie rekiny można spotkać w Morzu Śródziemnym? 

Travelcroc.com wskazuje, że w Morzu Śródziemnym najczęściej obserwuje się żarłacza błękitnego, który jest uznawany za jeden z najbardziej rozpoznawalnych gatunków na świecie. Te stanowią niewielkie zagrożenie dla ludzi i pojawiają się w pobliżu brzegu jedynie, gdy są zagubione lub znajdują się w niebezpieczeństwie. Można je spotkać np. wzdłuż wybrzeży WłochFrancji czy Grecji. 

W morzu pojawia się też mały rekin piaskowy, głowomłot pospolity czy jeden z nielicznych gatunków, który woli płytkie wody - żarłacz czarnopłetwy. 

Do najgroźniejszych gatunków występujących w Morzu Śródziemnym zalicza się rekina tygrysiego, mako, długoskrzydłego i żarłacza białego. Te jednak przeważnie trzymają się morskich głębin i nie pojawiają się w pobliżu popularnych kąpielisk. Jeśli chcemy zachować bezpieczeństwo, warto pływać w przeznaczonych do tego miejscach. 

Więcej o: