Nasz kraj to nie tylko Bałtyk czy góry! Można znaleźć tu również wiele intrygujących miejsc, które na pierwszy rzut oka przywodzą na myśl odległe, egzotyczne kraje. Przykładowo na pograniczu Wyżyny Śląskiej i Wyżyny Olkuskiej mieści się Pustynia Błędowska, czyli tzw. Polska Sahara. W Polsce nie brakuje również malowniczych wodospadów.
Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.
Podczas pobytu w Tatrach przede wszystkim warto zobaczyć na własne oczy najwyższy wodospad w Polsce. Wielka Siklawa leży na potoku Roztoka i liczy aż 65 metrów wysokości. Co ciekawe, to o aż 14 cm więcej od jednej z najsłynniejszych tego typu atrakcji na całym świecie - Niagary. To przepiękne miejsce było uwieczniane przez malarzy oraz opisywane przez poetów już od początku XIX wieku.
Kiedy najlepiej udać się w okolice Siklawy? Na wyprawę szczególnie poleca się wybranie słonecznego dnia po ulewach deszczu. Wówczas krajobraz staje się jeszcze bardziej wyjątkowy za sprawą wielokolorowych tęczy tworzących się w kroplach wody.
Jednak to niejedyny cud natury warty odwiedzenia w naszym kraju. Innym miejscem, które działa na turystów jak magnes znajdziemy na szlaku prowadzącym ze Szklarskiej Poręby na grzbiet główny Karkonoszy. Kamieńczyka, bo o niej mowa, to najwyższy wodospad w polskich Sudetach. Składa się z trzech kaskad i mierzy 27 metrów wysokości, a jego woda spada do malowniczego Wąwozu Kamieńczyka.
Piękno docenili także twórcy popularnej amerykańsko-brytyjskiej serii w reżyserii Andrew Adamsona. Wodospad pojawił się bowiem w filmie "Opowieści z Narnii: Książę Kaspian".
W Polsce znajdziemy również mniejsze, ale równie zachwycające scenerie. Warto zobaczyć m.in. wysoki na 22 metry Wodospad Wilczki leżący na Dolnym Śląsku, na potoku Wilczka w Masywie Śnieżnika. Ciekawą lokalizacją jest również pięciometrowy Zaskalnik w Małopolsce, w Beskidzie Sądeckim czy Wodospad Szklarki w Karkonoszach.