To najstarsze uzdrowisko w Polsce i prawdziwa perełka Dolnego Śląska. Tutaj czują się dobrze nie tylko kuracjusze

Uzdrowisko Cieplice stanowi część dolnośląskiego miasta Jeleniej Góry. Wodolecznicza historia tego miejsca sięga jeszcze XIII wieku, co czyni to miejsce najstarszym uzdrowiskiem w Polsce. Miejsce to kryje również kilka innych aspektów, dzięki którym kuracjusze marzą o tej destynacji.

W uzdrowiskach leczy się najczęściej choroby przewlekłe, jednak nie trzeba od razu kierować się do sanatorium. Do miejscowości uzdrowiskowych warto przyjechać nawet na własną rękę i samodzielnie, bez wielomiesięcznych oczekiwań na skierowanie, skorzystać z dobrodziejstw natury. W dolnośląskich Cieplicach największą furorę robią wody lecznicze, które można stosować na wiele sposobów.

Zobacz wideo Nadmorski zachód słońca z dala od tłumu? Odkrywamy Gdynię

Termalna perełka Polski

Z czego słynie uzdrowisko Cieplice? Poza tym, że stanowi ono najstarszą miejscowość uzdrowiskową, to warto wspomnieć o tym dlaczego nią jest. Otóż znajdują się tu źródła termalne, pełne słabo zmineralizowanych, fluorkowo-krzemowych wód o zdrowotnym działaniu. Pomagają one przede wszystkim w:

  • chorobach układu moczowego,
  • chorobach układu wzrokowego,
  • chorobach reumatycznych,
  • chorobach neurologicznych,
  • urazach ortopedycznych.

Jest to więc doskonałe miejsce dla osób cierpiących na choroby przewlekłe, niezależnie od ich stopnia zaawansowania oraz wieku pacjentów. Zresztą aby odwiedzić to wspaniałe miejsce, nie trzeba chorować. Kąpiel w lokalnych basenach termalnych, do których woda czerpana jest z cieplickich źródeł, może ukoić nie tylko ciało, ale również nerwy. Odwiedziny na Dolnym Śląsku mogą więc stać się doskonałym pretekstem do złapania oddechu od szalonej codzienności. Ponadto odwiedziny na basenie będą również świetnym pomysłem na spędzenie czasu z rodziną i z dziećmi. 

Miejsce nie tylko dla kuracjuszy

Poza szeroką ofertą uzdrowiskową i całą masą dostępnych zabiegów, będąc na miejscu możemy również zaznać standardowej turystyki. Jednym z ważniejszych zabytków jest bez wątpienia XVIII-wieczny Pałac Schaffgotschów, w którym dziś znajduje się jedna z filii Politechniki Wrocławskiej. Innym równie ważnym miejscem jest niewątpliwie Park Zdrojowy, który według zdania turystów wygląda obłędnie o każdej porze roku. Rozciąga się tam wiele ścieżek, którymi można spacerować godzinami, choć nie brakuje również ławeczek, na których mamy możliwość odpocząć w razie zmęczenia.

Wrażenie na przyjezdnych robi również Długi Dom. Budynek ten stanowi część kompleksu kościelno-klasztornego, a jego mury pamiętają jeszcze XVI wiek. Jednakże dopiero gruntowna rewitalizacja niemalże dwa wieki później uczyniła go jedną z najbardziej charakterystycznych i reprezentatywnych budowli w Cieplicach. Dziś mieści się tam luksusowy hotel. Jeśli zechcemy spędzić w nim romantyczną noc, trzeba przygotować się na wydatek rzędu kilkuset złotych. 

Na spacer do ruin

Cieplice, jak i cała Jelenia Góra, opływają w zabytkowe i wyjątkowe miejsca, które warto odwiedzić na żywo. Planując wycieczkę w te strony, warto wpisać na swoją listę ruiny wieży widokowej. Nie jest to znana i rozchwytywana przez turystów destynacja, jednak na żywo robi niepowtarzalne wrażenie. Zabytek mieści się na Górze Sołtysiej i mierzy pokaźne 16 metrów. Aby ją podziwiać z bliska trzeba najpierw przejść kawał drogi. Można więc ruiny wieży traktować jak swojego rodzaju motywację do aktywnego spędzania czasu. Niestety podejście pod górę jest dość strome. Z tego powodu ze spaceru w stronę ruin powinny zrezygnować osoby starsze, o słabej kondycji i z poważnymi problemami zdrowotnymi.

Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: