Najtańsze city break? Polskie miasto na podium zagranicznego rankingu. Wiemy też, gdzie zapłacisz najwięcej

City break to świetna okazja na odpoczynek i zwiedzanie różnych miejsc w Europie. Jednak w każdym kraju możesz spodziewać się zupełnie innych cen. Post Office Travel Money opublikował ranking, z którego wynika, dokąd lubią wyjeżdżać zagraniczni turyści.
Zobacz wideo Sprawdzamy stosunek jakości do ceny w restauracji Kuby Wojewódzkiego

City break to weekendowy wypad polegający na zwiedzaniu miast w Polsce lub za granicą. Coraz więcej osób decyduje się na taki wyjazd, aby móc nie tylko oderwać się od codzienności, ale także poznać ciekawe miejsca. Znamy wyniki najnowszego rankingu, z którego wynika, że również do Polski chętnie podróżują zagraniczni turyści.

Tani city break - Rzym czy Kraków?

Z perspektywy Polaka, który zapewne nie raz miał możliwość zwiedzania Krakowa, czy spacerowania po pięknych uliczkach, Rzym wydaje się być dużo bardziej atrakcyjną formą odpoczynku. Biorąc jednak pod uwagę wyniki rankingu sporządzonego i opublikowanego przez Post Office Travel Money okazuje się, że polska stolica królów cieszy się dużym zainteresowaniem. W zestawieniu brano pod uwagę takie kwestie jak koszty i jakość różnych napojów na mieście, kolacje dla dwojga z butelką lokalnego wina, dwie noce w trzygwiazdkowym hotelu na czas weekendu, a także zwiedzanie oraz opłaty za transport miejski.

Okazało się, że najlepszy stosunek jakości względem ceny oferują trzy europejskie miasta. Podium zamyka Kraków. Według danych całkowity koszt realizacji city break w Krakowie wynosi 250,91 funtów brytyjskich, czyli około 1300 złotych. W zestawieniu ujęto także listę miast, które oferowały najtańsze zakwaterowanie, tutaj także pojawił się Kraków, ale już na czwartym miejscu z pięciu wskazanych.

W pierwszej dziesiątce znalazła się również Warszawa, zajmując dziewiąte miejsce, w stolicy koszty wypoczynku oszacowano na 330,95 funtów, co w przeliczeniu na polską walutę daje nieco ponad 1700 złotych. Wspomniany city break w Rzymie w ogóle nie pojawił się na liście.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

City break, czyli gdzie jest najtaniej, a gdzie najdrożej?

Choć to Kraków zajął trzecie zaszczytne miejsce, to jednak nie można zapominać o dwóch pozycjach wyżej. Zwycięzcą zestawienia została Portugalia, a dokładnie Lizbona. Według szacunków Post Office Travel Money za weekendowy wypad należy zapłacić 224,76 funtów, czyli 1170 złotych. Miasteczko zostało docenione także pod względem kosztów zakwaterowania. Lizbona i w tej kwestii nie ustąpiła miejsca i otrzymała złoty medal. 

Tuż za Portugalią, srebro, czyli drugie miejsce na podium zajął dość nieoczywisty kraj. Nie jest nim Hiszpania, Włochy, czy Grecja a nasz północno-wschodni sąsiad, czyli Litwa! To właśnie Wilno cieszy się dużym zainteresowaniem wśród zagranicznych turystów, a koszty weekendowego wyjazdu to 225,01 funtów, czyli nieco ponad 1172 zł.

Pozostałe miejsca we wspomnianym rankingu zajęły następujące kraje i miasta:

4. Grecja - Ateny (1366 zł),
5. Ryga - Łotwa (1484 zł),
6. Portugalia - Porto (1694 zł),
7. Chorwacja - Zagrzeb (1717 zł),
8. Węgry - Budapeszt (1722 zł),
9. Polska - Warszawa (1724 zł),
10. Francja - Lille (1730 zł).

Więcej o: