Polska "perła renesansu". Tu nie ma tłumów, a ceny wręcz zachwycą turystów!

"Perła renesansu", "Padwa północy", "Miasto arkad" lub "miasto idealne" - do Zamościa w całej historii jego istnienia zdążyło przylgnąć już wiele różnych określeń. Większość z nich jednak nawiązuje do zachwycającego turystów z całego świata, unikalnego układu urbanistycznego, który w zasadzie pozostaje nietknięty od wieków.
Zobacz wideo Zobacz wideo: Byk spacerował ulicami miasta. Policjanci zmuszeni do interwencji

Czarująca starówka tego miasta przywodzi na myśl właśnie renesansowe Włochy. Dlaczego? Tu kłania się rys historyczny miasta, ale o nim za chwilę. Zamojskie Stare Miasto jest tak wyjątkowe, że od 1992 roku figuruje na Liście Światowego Dziedzictwa.

Co ciekawe, pomimo wielu atrakcji i oczywistych unikatów architektonicznych - nie ma tam tłumów. Jest szczególnie dobrą alternatywą na krótki, wakacyjny, weekendowy wypad. Klimatyczna starówka kusi licznymi ogródkami restauracyjnymi, w których można miło spędzić czas przy akompaniamencie muzyki na żywo. Zamojskie Stare Miasto bowiem "obfituje" w częste, wieczorne koncerty - w szczególności latem. 

Dodatkowo ceny w Zamojskich restauracjach i barach są znacznie bardziej przystępne niż w Warszawie czy np. w Gdańsku. Ciekawostką jest też fakt, że Zamość to niekwestionowany ewenement w zakresie mieszkań z rynku pierwotnego. Znane z przepięknej architektury miasto pod tym względem należy do jednych z najtańszych w Polsce. Średnio metr kwadratowy takiego lokalu kosztuje tam 4,3 tys. zł.

Polska "perła renesansu" kusi pięknem, cenami i zabytkami

Być może nie wszyscy wiedzą, że Zamość w założeniu miał być miastem całkowicie prywatnym - sam taki pomysł w Europie nie był wówczas rzadkością, ale raczej nie udawało się ich zrealizować. W 1578 roku Jan Zamoyski, który wówczas piastował urząd kanclerza wielkiego koronnego stwierdził, że stara posiadłość (a dokładniej zamek) w Skokówce pod Zamościem go już się zadowala. Marzyła mu się wystawa, reprezentatywna rezydencja. Plan ten poszedł jednak znacznie dalej.

 

Zamoyskiemu ostatecznie zamarzyło się własne, prywatne miasto. Inspirację czerpał z nowych rozwiązań architektonicznych i urbanistycznych, wywodzących się z renesansowych Włoch. Tak więc opracowanie budowy przestrzeni miejskiej powierzył włoskiemu architektowi - Bernardo Morando. Efekt przerósł oczekiwania i już w 1580 roku oczom całego świata ukazało się miasto w jednolitym, fenomenalnym stylu urbanistycznym, nawiązującym do późnego renesansu. Projekt okrzyknięto jednym z najwybitniejszych na Starym Kontynencie.

Zamość. Najważniejsze atrakcje i niepowtarzalne lato z teatrem

Do dziś zapierająca dech w piersiach architektura Zamościa cieszy oczy mieszkańców i przyjezdnych. Zdecydowanie istnieje jednak kilka punktów na mapie miasta, których po prostu nie można ominąć. To przede wszystkim Rynek Wielki w Zamościu, usłany klimatycznymi knajpkami i kawiarniami, a także urzekającymi, ormiańskimi kamienicami. Te absolutnie zabytkowe, barokowe budynki znajdują się po prawej stronie ratusza, przy ulicy Ormiańskiej. Tę malowniczą część miasta przed wiekami Jan Zamoyski przyznał mniejszości ormiańskiej.

DLOLUDLOLU Rynek Wielki w Zamościu/ Fot. Kamil Kudyba / Agencja Wyborcza.pl

Oprócz rynku, warto zwrócić uwagę na Twierdzę Zamość, przejść się do Ogrodu zoologicznego w Zamościu im. Stefana Milera, a także zobaczyć zamojski Rynek Wodny. Dla pasjonatów historii prawdziwą gratką okażą się muzea: Muzeum Zamojskie oraz Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał Oddział Muzeum Zamojskiego. Spacerowiczów przyciągnie na pewno malowniczy Park Miejski.

Zamość ma jednak znacznie więcej zalet, chociażby... swoje okolice. Do odwiedzenia pięknego Roztoczańskiego Parku Narodowego raczej nie trzeba wysyłać specjalnego zaproszenia. Wart zobaczenia jest także słynny Zalew Echo, Zwierzyniec, a tam - Zamek na Wodzie i Browar, Kamieniołom Nowiny, Kaplica Świętego Rocha i Park Jurajski w Krasnobrodzie.

Dla miłośników miejskich aktywności, zamojskie lato ma specjalną ofertę. Co roku na początku lata odbywa się tam Zamojskie Lato Teatralne. Tegoroczna edycja startuje już 25 czerwca i potrwa do 8 lipca. W jej ramach wystawionych zostanie łącznie dwanaście spektakli, które można będzie obejrzeć pod gołym niebem na Rynku Wielkim, w Parku Miejskim i na Rynku Wodnym. Tradycyjnie sztuki będą też pokazywane na deskach sceny Zamojskiego Domu Kultury

Więcej o: