Można je znaleźć podczas wakacji. "Ano, pikne do cudu!". Leśnicy apelują jednak o zdrowy rozsądek

Tatrzański Park Narodowy opublikował w mediach społecznościowych nagranie, w którym leśniczy Grzegorz Bryniarski prezentuje to, co znalazł na brzegu topniejącego lawiniska nad Morskim Okiem. Przestrzega też osoby wędrujące po Tatrach.

Morskie Oko jest jednym z najpiękniejszych jezior polskich Tatr - przyciąga setki turystów, zwłaszcza wiosną i latem. Turyści udają się tam przede wszystkim ze względu na fantastyczne widoki, jakie można podziwiać podczas wędrówki - wodospady, lasy, potoki oraz malowniczą panoramę jeziora otoczonego górskimi szczytami. Warto dodać, że Morskie Oko to jedno z najwyżej położonych jezior w Polsce. W opublikowanym na Facebooku nagraniu leśniczy pokazuje monety, jakie znalazł tam na brzegu topniejącego lawiniska.

Zobacz wideo Iga Świątek w ćwierćfinale Roland Garros. Jej kolejna rywalka chce przełamać fatalną serię

Lepiej ich nie wrzucać do wody. Może to zaszkodzić ekosystemowi

Morskie Oko każdego roku odwiedzają tłumy turystów. Nie wszyscy jednak wiedzą, że do jeziora nie powinno się wrzucać monet. Wiele osób wciąż powtarza ten błąd. Takie zachowanie może zaszkodzić lokalnemu ekosystemowi. Leśniczy Grzegorz Bryniarski podzielił się z internautami nagraniem, w którym prezentuje znaleziska, jakie ukazały się ostatnio na brzegu jeziora. Chodzi o monety, które uległy korozji. Mężczyzna przestrzega turystów przed wrzucaniem monet do wody:

Mój gorący apel, poza tym, że nie śmiecimy w Tatrach, to nie wrzucajcie nic do wody. Jak widzicie te współczesne monety korodują, uwalniają się jakieś chemikalia do wody, a po co? 

Jedna z monet pochodzi z 1949 roku. Leśniczy znalazł też pół tabliczki z oznaczeniem szlaku

Pan Grzegorz Bryniarski pokazał "perełki", jakie pojawiły się na brzegu topniejącego lawiniska nad Morskim Okiem. Leśniczy znalazł monety, z których jedna pochodzi z 1949 roku oraz pół tabliczki z oznaczeniem szlaku. 

Jak wyjaśnia leśniczy to siła schodzących lawin spowodowała, że monety zostały wyrzucone z dna jeziora. Internauci zareagowali na zamieszczone nagranie, jeden z nich skomentował film słowami:

Ano, pikne do cudu!

Warto zaznaczyć, że w wyższych partiach Tatr, w niektórych miejscach zalega jeszcze śnieg, dlatego należy tam zachować szczególną ostrożność. Miejscami taki śnieg bywa mokry i grząski - wybierając się w takie miejsca powinno się zabrać ze sobą odpowiedni sprzęt.

Więcej podobnych artykułów znajdziecie na Gazeta.pl

Więcej o: