To słynne miasto wprowadza nowe ograniczenia. Zmiany wejdą w życie jeszcze w tym sezonie wakacyjnym

Władze Dubrownika wprowadzają zmiany w prawie, które będą dotyczyły turystów odwiedzających miasto. Ograniczenia będą związane przede wszystkim ze zminimalizowaniem poziomu hałasu. Metoda, jaką chce zastosować chorwackie miasto, jest dość nietypowa.

Chorwacja to jeden z najchętniej odwiedzanych przez Polaków europejskich krajów. Mieszkańcy Dubrownika od lat zmagają się z nadmiarem turystów. Tym razem miasto chce zaostrzyć przepisy, które będą dotyczyły walki z hałasem wytwarzanym przez... kółka od walizek. 

Zobacz wideo Iga Świątek w ćwierćfinale Roland Garros. Jej kolejna rywalka chce przełamać fatalną serię

Mieszkańcy skarżą się na hałas w historycznym centrum Dubrownika

Jak podaje portal wp.pl, w tym sezonie w Dubrowniku zostanie wprowadzony zakaz ciągnięcia za sobą walizek na kółkach. Będzie można je przenosić jedynie trzymając je w rękach. Nowe ograniczenia są wynikiem skarg mieszkańców dotyczących hałasu, jaki rozlega się po starówce i doskwiera im szczególnie w godzinach wieczornych. Burmistrz Dubrownika podkreśla, że nie będzie się karało gości, którzy ciągnących za sobą walizkę nad ranem, ponieważ jada na lotnisko, jeżeli nie będzie to szkodziło współobywatelom. Miasto będzie stawiało na edukację turystów i informowanie ich, aby w miarę możliwości nie hałasowali walizkami. 

Nowe zasady zostały zaprezentowane w specjalnej animacji

Lokalne władze opublikowały na YT specjalne nagranie, które prezentuje nowe zasady obowiązujące turystów przyjeżdżających do Dubrownika na wakacje. W mieście zakazuje się też m.in. chodzenia po starówce półnago oraz wyprowadzania psów bez smyczy. 

 

Poza tym uwagę zwraca się również na sytuacje, w których turyści wspinają się na zabytki, tym samym nie okazując należytego szacunku miastu. Zmiany odnoszące się do walizek za kilka miesięcy zostaną jeszcze bardziej zradykalizowane i od jesieni nie będzie można w ogóle nosić bagażu w historycznym centrum Dubrownika. 

Obcokrajowcy będą mieli dostęp do specjalnych przechowalni, które będą dostępne od jesieni. Turyści będą mogli zostawiać bagaż w specjalnie wyznaczonych miejscach. Następnie będą one przewożone do miejsc, w których będą oni zakwaterowani.

Więcej podobnych artykułów znajdziecie na Gazeta.pl

Więcej o: