Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Wakacje zbliżają się wielkimi krokami - wiele osób wybrało już miejsce na błogi relaks i wypoczynek, inni z kolei szukają atrakcyjnej oferty na ostatni moment. Fani hiszpańskich klimatów powinni jednak wiedzieć, że na Ibizie, która uznawana jest za mekkę imprez, pojawił się niemały problem. Na plażach pojawiły się dziesiątki meduz, która stwarzają spore zagrożenie.
Atrakcje Ibizy są chyba wszystkim znane - ta piękna, hiszpańska wyspa to prawdziwa mekka imprez, dobrej zabawy i idealne miejsce na wakacje. Niestety poza licznymi plusami w tym roku pojawił się także niemały problem. Mowa tu o meduzach pelagiy noctilucy (meduzy świecące), które zostały wyrzucone na plaże Ibizy przez wody otaczających ją mórz. Problem jest spory, a galaretowate stworzenia stanowią duże zagrożenie dla turystów.
Bliskie spotkanie z tym gatunkiem może skończyć się wizytą w szpitalu. Poparzenie jest bardzo niebezpieczne i bolesne - kontakt z parzydełkami powoduje pieczenie, czerwoną wysypkę i poważny stan zapalny. Co prawda zabezpieczeniem może okazać się najzwyklejszy krem z filtrem, który zapobiega wnikaniu w skórę jadu - jednak ta metoda nie zawsze się sprawdzi.
Warto dodać, że pojawienie się meduz na licznych plażach jest o tyle niebezpieczne, że dany gatunek jest czasami trudny do zidentyfikowania. Oprócz różowej i fioletoworóżowej barwy spotyka się także osobniki w odcieniach żółtozłotych - wszystkie jednak świecą dzięki bioluminescencji.
Władze Ibizy wydały ostrzeżenie dla mieszkańców i turystów. Pomocna ma być także specjalna aplikacja - Medusas Ibiza - która została opracowana właśnie po to, by pomóc w szybkiej identyfikacji oraz zdradzać informacje, na których fragmentach wybrzeża możemy spotkać się z tym problemem.
W ostatnich tygodniach zarejestrowano pojawienie się takich meduz na Ibizie kilka razy. Wcześniej, aż do lat 80. elektryzujące zwierzęta pojawiały się u wybrzeży Ibizy raz na 12 lat. Zdaje się, że z roku na rok zjawisko się nasila. Przyczyniają się do tego m.in. zmiany klimatyczne - wysokie temperatury i nikłe opady deszczu sprzyjają tym zwierzętom.