Luksusowe wakacje 2023 w Krakowie zupełnie za darmo. To jedyne takie miejsce w Europie

Przejrzysta, turkusowa woda, wapienne klify, ogromne akweny i Słońce - brzmi jak wakacje w Chorwacji? Nic z tych rzeczy. Taka atrakcja dostępna będzie już niebawem w Krakowie. I to zupełnie za darmo! To pierwsze takie miejsce na mapie całej Europy. W niedzielę przeprowadzono tam pierwsze testy bezpieczeństwa i funkcjonalności obiektu. Wszystko idzie zgodnie z planem - zapewnia Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie.
Zobacz wideo Zobacz wideo: Jak wygląda chorwackie 20 centów? Ile kosztuje sushi, a ile wynosi prowizja w chorwackim bankomacie?

Testy bezpieczeństwa nowo powstałego kompleksu basenowego na krakowskim Zakrzówku odbyły się w niedzielę 28 maja. Już niebawem ta stara, poprzemysłowa przestrzeń otworzy się dla turystów i mieszkańców miasta w zupełnie nowej, zaskakującej odsłonie. Zdjęcia z testów można zobaczyć m.in. na Twitterze.

Zespół basenów już teraz potocznie bywa nazywany "polską Chorwacją" - ze względu na unikatowy charakter i okolicę inwestycji. Ten nieczynny od lat kamieniołom wapienia przeobrażono w zapierające dech w piersiach kąpielisko miejskie. I to pokaźnych rozmiarów. Cały kompleks znajduje się niecałe 3 kilometry od centrum Krakowa. Pierwszych gości przywita już 22 czerwca.

Myślę, że będzie to jedna z najlepszych letnich atrakcji w Krakowie, z pewnością bardzo wyczekiwana i nie taka oczywista

- powiedziała serwisowi Turyści.pl Aleksandra Mikolaszek z Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie. Zdradziła też, jak przebiegły niedzielne testy kąpielisk. - To były testy dynamiczne, które miały na celu sprawdzenie przede wszystkim bezpieczeństwa (...) Jesteśmy zadowoleni i w zakresie planowanego otwarcia kąpieliska nic się nie zmienia - dodała.

To wyjątkowy punkt na mapie Polski. Będzie hitem lata! 

Skąd skojarzenie z krajobrazem Chorwacji? Chyba przede wszystkim ze względu na wysokie, wapienne skały, które okalają niecki basenowe. Widok ten naprawdę robi wrażenie, zwłaszcza w zestawieniu z iście turkusową, przejrzystą wodą (która zawdzięcza swój wyjątkowy kolor wapiennym złożom), w której z powodzeniem można nurkować. 

Atrakcję dopełniają ztereny zielone i bujne lasy - zachęcające do długich spacerów. Kompleks, który będzie można po raz pierwszy odwiedzić 22 czerwca już od godziny 10.00, wyróżnia jeszcze jedna rzecz. Wstęp na kąpieliska ma być całkowicie darmowy - podkreśla portal. To pierwsza taka atrakcja w Europie. Baseny łącznie pomieszczą około 600 osób. 

Zakrzówek jest największym parkiem w Krakowie. Razem z Uroczyskiem Skałki Twardowskiego, to powierzchnia licząca blisko 100 hektarów. Do 1990 roku na terenie parku znajdował się czynny kamieniołom wapienny. Kiedy zakończyło się wydobycie surowca, w poprzemysłowej przestrzeni powstał zalew. Wcześniej, w turkusowej wodzie zanurzali się tylko profesjonalni nurkowie, ponieważ przejrzystość wody gwarantowała widoczność nawet do 15 metrów. Wielu ludzi jednak łamało ściśle obowiązujący tam zakaz kąpieli, co kończyło się licznymi wypadkami. 

Źródła: Turyści.pl/Twitter

Więcej o: