Szykuje się nowy bon turystyczny na wakacje 2023? Trwają już prace nad projektem. Kto będzie mógł skorzystać?

Wakacje 2023 zbliżają się wielkimi krokami. Miliony Polek i Polaków zastanawiają się, czy w tym roku rząd ogłosi odnowienie programu Polski Bon Turystyczny. Komu przysługiwałoby nowe świadczenie i jakich kwot można się w związku z nim spodziewać?

Informacji na temat nowego bonu turystycznego jest póki co niewiele, w przeciwieństwie do spekulacji Polek i Polaków. Wiele osób z niecierpliwością czeka na oficjalne potwierdzenie kontynuacji programu. Bony turystyczne pomogły ożywić nieco zastałą po pandemii turystykę krajową oraz sfinansować wczasy wielu polskich rodzin. Czy następna edycja będzie wyglądać podobnie?

Zobacz wideo Jak uzyskać i jak wykorzystać bon turystyczny?

Bon turystyczny 2023. Trwają prace nad projektem

Rząd przekazał w kwietniu, że trwają intensywne prace nad rozwojem projektu. Zapowiedziano jednak, że może przyjąć inną formę niż dotychczas. "Nawet jeżeli ta nowa edycja będzie, ponieważ przedstawiliśmy pewną wersję, pomysł takiego rozwiązania Ministerstwu Finansów i ciągle negocjujemy jego kształt, to na pewno nie będzie taka forma, jak wyglądało to w ostatnich latach", oznajmił na antenie radia RMF minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk. Zmiany dotyczyłyby między innymi czasu trwania programu. Jak przyznał minister, bon mógłby być zrealizowany tylko w tegoroczne wakacje

Pojawiły się również niepotwierdzone informacje jakoby świadczenie wakacyjne miało zastąpić świadczenie 500+. "Pomysł, z którym się zwróciliśmy do Ministerstwa Finansów, zakłada poszerzenie wakacyjnej edycji programu 500 plus o pewną kwotę, w sytuacji, kiedy zainteresowany zamiast pobrania 500 plus, wybrałby formę bonu turystycznego", stwierdził minister Bortniczuk. 

Na razie nie pojawiły się oficjalne doniesienia w kwestii odnowienia programu Polski Bon Turystyczny. Rząd już w maju miał poinformować o swojej decyzji. Niektórzy przypuszczają, że w ten sposób władze budują napięcie, by w odpowiednim momencie - prawdopodobnie tuż przed wakacjami - ogłosić postanowienia z zakresu dodatkowych świadczeń.

Program Polski Bon Turystyczny

Osoby upoważnione do uzyskania Bonu Turystycznego mogły go wykorzystać od pierwszego sierpnia 2020 roku aż do trzydziestego pierwszego marca 2023 roku. Bon był jednorazowym świadczeniem w wysokości 500 zł na każde dziecko lub 1000 zł na każde niepełnosprawne dziecko. Można było nim opłacić między innymi pobyt w hotelu, gospodarstwie agroturystycznym czy pensjonacie lub imprezy turystyczne. Bon obowiązywał tylko na terenie Polski.

"Program wystartował 1 sierpnia 2020 r. i od początku cieszył się dużym zainteresowaniem. W ciągu pięciu pierwszych miesięcy dokonano prawie 365 tys. płatności bonami na łączną kwotę 240 mln zł", czytamy w oświadczeniu prof. Gertrudy Uścińskiej, prezes ZUS. Dodaje też, że rekordowy okazał się 2021 rok. "W ciągu 12 miesięcy zrealizowano ponad 2,8 mln transakcji na łączną kwotę prawie 1,8 mld zł. W 2022 r. dokonano kolejnych 1,9 mln płatności bonami na łączną kwotę 960 mln zł". Prezes ZUS podsumowuje, że przez cały okres obowiązywania programu zrealizowano ponad 5,5 mln transakcji na zawrotną kwotę 3,2 mld zł. 

Więcej podobnych tematów znajdziesz na Gazeta.pl

Więcej o: