Górska ostoja z magicznymi podwórkami i bajkowym klimatem. I to tylko 90 km od polskiej granicy

Wakacje czy weekendowy wypad w sąsiednich państwach to ciekawa alternatywa dla zatłoczonych kurortów i popularnych miejscowości turystycznych. Słowacja jest jedną z perełek na liście do odwiedzenia, a w Słowacji szczególnie Koszyce. To malownicze, górskie miasto ma wiele atrakcji, bajeczną starówkę i przede wszystkim niepowtarzalny klimat.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Słowacja to bogaty turystycznie kraj zarówno pod względem atrakcji, jak i aktywnych form wypoczynku. Bliskie sąsiedztwo z Polską daje komfort dojazdu oraz dobre połączenie wszelaką komunikacją. Dodatkowym plusem są niewielkie koszty takiej podróży, cały wachlarz możliwości oraz możliwość wybrania między dziewiczą naturą i górskimi szlakami a zwiedzaniem urokliwych miast. 

Weekend w Koszycach - mieście otoczonym górami 

Dla wielu osób Słowacja to przede wszystkim forma aktywnego spędzania czasu. Miłośnicy Tatr i górskich szlaków chętnie organizują weekendowe wypady i zdobywają szczyty, jednak jak się okazuje, sporo piękna podziwiać można także w miastach i miasteczkach. Jednym z flagowych miejsc, obleganych przez turystów są Koszyce - drugie co do wielkości miasto Słowacji pod względem liczby ludności, trzecie - po Bratysławie i Wysokich Tatrach pod względem powierzchni. Malownicza ostoja położona jest wśród gór, ma bajeczną starówkę i całą masę atrakcji do zobaczenia. 

Słowackie Koszyce nie są dużym miastem, a wiele ciekawych punktów na mapie znajduje się w obrębie starówki. Dzięki temu możemy swobodnie poruszać się pieszo lub skorzystać z kultowych tramwajów o niepowtarzalnym klimacie. W tym mieście zaspokoimy wszystkie zmysły - podziwiać można urokliwe uliczki i magiczne podwórka. Na starówce usłyszymy grajków i wielu uzdolnionych artystów, spróbować można także regionalnej kuchni i trunków ze słowackich winnic. 

Zobacz wideo To będą drogie wakacje pod kątem usług?

Koszyce - atrakcje i najpiękniejsze miejsca w mieście 

Uwagę turystów przyciąga cudowny budynek Katedry św. Elżbiety w centrum miasta. To największy kościół na Słowacji - warto wejść na jego wieżę widokową. Trasa liczy 160 schodów w górę, jednak widoki na okolice wynagrodzą wszelkie trudy. Bajkowy i romantyczny urok tworzą wszechobecne, klimatyczne i przytulne bary oraz restauracje. Warto zatem zgubić się w pobocznych i mniej zatłoczonych alejkach. 

 

W Koszycach odkryjemy też 30 różnorodnych murali. Spacer ich trasą jest ciekawym sposobem na poznanie miasta. Na liście atrakcji powinny znaleźć się jeszcze Muzeum Wschodniosłowackie oraz Dolna Brama, czyli archeologiczny podziemny kompleks. To właśnie w piwnicach tego muzeum znajduje się krypta, gdzie możemy zobaczyć kolekcję zabytkowych złotych monet z różnych państw europejskich, w tym z Polski. Ciekawostką jest historia związana z odnalezieniem bogactw - okazały zbiór liczący kilka tysięcy elementów został odkryty przypadkiem przez robotników w 1935 roku. 

W drodze powrotnej z Koszyc warto zahaczyć także mały, urokliwy region Spisz. W historycznym zagłębiu oddalonym zaledwie kilka kilometrów od granicy z Polską znajduje się urocza Lewocza, Spiskie Podgrodzie czy malutka Żehra i Spiska Sobota. 

Więcej o: